O‘zbekiston xalqaro moliya bozorida tarixiy natijani qayd etdi
O‘zbekiston joriy yilning aprel oyida xalqaro moliya bozorlarida muhim tarixiy natijaga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatimiz milliy valyutada chiqarilgan eng yirik suveren xalqaro obligatsiyalarni muvaffaqiyatli joylashtirdi. Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur operatsiya umumiy qiymati bir milliard AQSH dollariga teng bo‘lgan mablag‘ni qamrab oldi.
Eng muhim jihati shundaki, obligatsiyalar bo‘yicha belgilangan foiz stavkasi 12,25 foizni tashkil etdi va bu tarixiy eng past ko‘rsatkich sifatida qayd etildi. Taqqoslash uchun aytish joizki, o‘tgan yillarda bu boradagi ko‘rsatkichlar sezilarli darajada yuqori bo‘lgan.
Masalan, 2024 yilda uch yillik milliy valyutadagi obligatsiyalar 16,625 foiz, 2025 yilda esa 15,5 foiz stavkasida chiqarilgan edi. Yangi natija iqtisodiy jihatdan ancha samarali shartlar va qulay imtiyozlar taqdim etayotganidan dalolat beradi.
Mazkur yirik loyiha xalqaro investorlar bilan o‘tkazilgan global audiokonferensiya orqali amalga oshirildi. Jarayonda o‘ttiz ikkita yirik investor ishtirok etdi.
Yakunda ellikka yaqin xorijiy investorlardan jami yigirma uch trillion so‘mdan ziyod buyurtmalar kelib tushdi. Bu talab dastlabki e’lon qilingan ko‘rsatkichdan to‘rt baravar yuqori ekanligini ko‘rsatadi.
Jalb qilingan mablag‘lar 2026 yilgi davlat byudjeti taqchilligini qoplash hamda ijtimoiy va iqtisodiy loyihalarni moliyalashtirish uchun sarflanadi. Mutaxassislarning fikricha, bu tranzaksiya Markaziy va Sharqiy Yevropa, Yaqin Sharq hamda Afrika mintaqasida so‘nggi o‘n besh yil ichida amalga oshirilgan eng yirik milliy valyutadagi operatsiyadir.
Shuningdek, ushbu obligatsiyalarni nufuzli xalqaro indekslardan biri bo‘lgan GBI – EM indeksiga kiritish imkoniyatlari ko‘rib chiqilmoqda. Mazkur jarayon kelgusida uch yuz milliard dollarlik aktivlarni boshqaradigan yirik investorlarni jalb etish hamda qarz yukini yanada kamaytirishga xizmat qiladi.
O‘zbekistonning xalqaro moliya bozoridagi nufuzi ortib borayotgani mamlakat iqtisodiyoti barqarorlashayotganidan va investorlar uchun jozibador muhit shakllanayotganidan dalolat beradi.

Узбекистан зафиксировал исторический результат на международном финансовом рынке
Узбекистан в апреле текущего года достиг значительного исторического результата на международных финансовых рынках. Об этом сообщает Zamin.uz.
Наша страна успешно разместила крупнейшие суверенные международные облигации, выпущенные в национальной валюте. Согласно данным, предоставленным Министерством экономики и финансов, данная операция охватила средства на общую сумму, эквивалентную одному миллиарду долларов США.
Самое важное то, что установленная процентная ставка по облигациям составила 12,25 процента, что стало исторически самым низким показателем. Для сравнения стоит отметить, что в прошлые годы показатели в этой сфере были значительно выше.
Например, в 2024 году трехлетние облигации в национальной валюте были выпущены под 16,625 процента, а в 2025 году — под 15,5 процента. Новый результат свидетельствует о предоставлении экономически гораздо более эффективных условий и выгодных льгот.
Этот крупный проект был реализован посредством глобальной аудиоконференции с международными инвесторами. В процессе приняли участие тридцать два крупных инвестора.
В итоге от около пятидесяти иностранных инвесторов поступили заявки на общую сумму свыше двадцати трех триллионов сумов. Спрос превысил первоначально объявленный показатель в четыре раза.
Привлеченные средства будут направлены на покрытие дефицита государственного бюджета 2026 года, а также на финансирование социальных и экономических проектов. По мнению экспертов, эта транзакция является крупнейшей операцией в национальной валюте, осуществленной в регионе Центральной и Восточной Европы, Ближнего Востока и Африки за последние пятнадцать лет.
Также рассматриваются возможности включения данных облигаций в один из авторитетных международных индексов — GBI-EM. Данный процесс послужит привлечению в будущем крупных инвесторов, управляющих активами на сумму триста миллиардов долларов, и дальнейшему снижению долговой нагрузки.
Растущий авторитет Узбекистана на международном финансовом рынке свидетельствует о стабилизации экономики страны и формировании привлекательной среды для инвесторов.