O‘zbekistonda dollar kursi yana biroz qimmatlashishi kutilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan e’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, 3 aprel kuni xorijiy valyutalar kursida o‘zgarishlar kuzatilishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, AQSh dollarining rasmiy kursi 7 so‘mdan 8 so‘mgacha qimmatlashishi prognoz qilinmoqda. Valyuta bozoridagi ushbu dinamika iqtisodiy jarayonlar va bank tizimidagi joriy ko‘rsatkichlar bilan uzviy bog‘liqdir.
Ayni damda mamlakatimizdagi tijorat banklarida valyuta ayirboshlash operatsiyalari uchun belgilangan kurslar turlicha shakllanmoqda. Agar siz xorijiy valyutani banklarga sotishni rejalashtirayotgan bo‘lsangiz, eng maqbul narxlarni Infinbank, Asakabank, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki hamda Bank Respublika hududiy filiallarida kuzatishingiz mumkin.
Ushbu moliya muassasalarida dollarni sotish kursi 12090 so‘mdan 12100 so‘mgacha etib belgilangan. Valyuta xarid qilishni istagan mijozlar uchun esa narxlar biroz farq qiladi.
Hozirgi vaqtda Anorbank, Infinbank, Davrbank va Aloqabank eng qulay shartlarni taklif qilmoqda. Mazkur banklarda AQSh dollarini sotib olish kursi 12145 so‘mni tashkil etmoqda.
Mijozlarga valyuta ayirboshlash operatsiyalarini amalga oshirishdan avval tanlangan bankning rasmiy mobil ilovasi yoki veb-sayti orqali kurslarning dolzarbligini tekshirib ko‘rish tavsiya etiladi. Chunki bozor holatiga qarab banklar kun davomida kurslarni qayta ko‘rib chiqish huquqiga ega.
Shuningdek, operatsiyalarni amalga oshirishda banklar tomonidan qo‘yiladigan qo‘shimcha komissiya to‘lovlari mavjudligiga ham e’tibor qaratish lozim. Mazkur ma’lumotlar valyuta bozoridagi o‘zgarishlardan xabardor bo‘lish va moliyaviy qarorlarni to‘g‘ri qabul qilishga yordam beradi.

В Узбекистане ожидается еще небольшое подорожание курса доллара
Согласно данным, опубликованным Центральным банком Республики Узбекистан, 3 апреля ожидаются изменения курсов иностранных валют. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, прогнозируется рост официального курса доллара США на 7–8 сумов. Данная динамика на валютном рынке тесно связана с экономическими процессами и текущими показателями банковской системы.
В настоящее время в коммерческих банках страны курсы валют для обменных операций формируются по-разному. Если вы планируете продать иностранную валюту банкам, лучшие цены можно найти в Infinbank, Asakabank, Национальном банке внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан, а также в региональных филиалах банка.
В этих финансовых учреждениях курс продажи доллара установлен в диапазоне от 12 090 до 12 100 сумов. Для клиентов, желающих приобрести валюту, цены немного отличаются.
На данный момент наиболее выгодные условия предлагают Anorbank, Infinbank, Davrbank и Aloqabank. В этих банках курс покупки доллара США составляет 12 145 сумов.
Клиентам рекомендуется перед проведением валютно-обменных операций проверять актуальность курсов через официальное мобильное приложение или веб-сайт выбранного банка. Поскольку в зависимости от ситуации на рынке банки имеют право пересматривать курсы в течение дня.
Также стоит обратить внимание на наличие дополнительных комиссионных сборов, устанавливаемых банками при проведении операций. Данная информация поможет быть в курсе изменений на валютном рынке и принимать правильные финансовые решения.