O‘zbekistonda AQSH dollari kursi yana arzonlashishi kutilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan e’lon qilingan yangi valyuta kurslariga ko‘ra, 10 aprel kuni AQSH dollarining rasmiy qiymati pasayishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, milliy valyutamiz – so‘mning qadri dollarga nisbatan 28 dan 29 so‘mgacha mustahkamlanadi. Bu o‘zgarish valyuta bozoridagi joriy tendensiyalar va iqtisodiy tahlillar asosida shakllantirilgan bo‘lib, aholi va tadbirkorlar uchun muhim ahamiyat kasb etadi.
Mamlakatimizdagi tijorat banklarida valyuta ayirboshlash operatsiyalari uchun belgilangan kurslar turlicha. Xususan, aholi o‘zida mavjud bo‘lgan dollarni banklarga sotish uchun eng qulay takliflarni Anirbank, Asaka bank, BRB hamda Infinbank taqdim etmoqda.
Ushbu moliya muassasalarida sotib olish kursi 12 190 so‘mdan 12 195 so‘mgacha bo‘lgan darajada belgilangan. Bu mijozlar uchun valyutani maqbul narxda naqdlashtirish imkonini beradi.
O‘z navbatida, xorijiy valyutani sotib olishni rejalashtirgan fuqarolar uchun ham bir qator banklar qulay sharoitlar yaratgan. MKbank, Octobank va Infinbank 12 230 so‘mlik kurs bilan valyuta sotuvini amalga oshirmoqda.
Asia Alliance Bank esa 12 235 so‘m qiymatida eng maqbul sotuv kurslaridan birini taklif qilmoqda. Valyuta kurslaridagi bunday o‘zgarishlar kundalik iqtisodiy jarayonlarga ta’sir ko‘rsatadi.
Fuqarolarga valyuta ayirboshlash operatsiyalarini amalga oshirishdan oldin banklarning rasmiy saytlari yoki mobil ilovalari orqali kurslar bilan qayta tanishib chiqish tavsiya etiladi. Shuningdek, banklar ish rejimi va filiallardagi naqd valyuta zaxirasi bo‘yicha oldindan ma’lumot olish maqsadga muvofiqdir.
Mazkur ma’lumotlar faqat ma’lumot berish maqsadida taqdim etilgan bo‘lib, bozor holatiga qarab banklar tomonidan kun davomida o‘zgartirilishi mumkin.

В Узбекистане ожидается дальнейшее удешевление курса доллара США
Согласно новым курсам валют, объявленным Центральным банком Республики Узбекистан, 10 апреля ожидается снижение официальной стоимости доллара США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно расчетам, национальная валюта — сум укрепится по отношению к доллару на 28–29 сумов. Данное изменение сформировано на основе текущих тенденций на валютном рынке и экономических анализов, что имеет большое значение для населения и предпринимателей.
В коммерческих банках нашей страны установлены различные курсы для валютно-обменных операций. В частности, наиболее выгодные предложения для продажи населением имеющихся у них долларов предлагают Anirbank, Asaka Bank, BRB и Infinbank.
В этих финансовых учреждениях курс покупки установлен в диапазоне от 12 190 до 12 195 сумов. Это позволяет клиентам обналичить валюту по приемлемой цене.
В свою очередь, для граждан, планирующих покупку иностранной валюты, ряд банков также создал благоприятные условия. MKbank, Octobank и Infinbank осуществляют продажу валюты по курсу 12 230 сумов.
Asia Alliance Bank предлагает один из наиболее оптимальных курсов продажи на уровне 12 235 сумов. Подобные изменения валютных курсов влияют на повседневные экономические процессы.
Гражданам рекомендуется перед совершением валютно-обменных операций повторно ознакомиться с курсами через официальные сайты или мобильные приложения банков. Также целесообразно заранее получать информацию о режиме работы банков и наличии наличной валюты в филиалах.
Данные сведения предоставлены исключительно в информационных целях и могут быть изменены банками в течение дня в зависимости от ситуации на рынке.