O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki 2026 yil 10 aprel sanasi uchun xorijiy valyutalarning yangi rasmiy kurslarini belgiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, milliy valyutamiz – so‘mning asosiy xorijiy valyutalarga nisbatan qiymati o‘zgardi. Xususan, AQSh dollari kursida pasayish kuzatildi.
Bir dollar qiymati 30,3 so‘mga arzonlashib, 12 198,28 so‘mni tashkil etdi. Yevropa valyutasi bo‘lgan yevro ham o‘z mavqeini yo‘qotdi.
Uning qiymati 41,49 so‘mga pasayib, 14 241,49 so‘m darajasida belgilandi. Buyuk Britaniya funt sterlingi ham sezilarli darajada arzonlashdi.
Ushbu valyuta kursi 66,3 so‘mga tushib, 16 350,57 so‘mga teng bo‘ldi. Shuningdek, Shveytsariya franki 79,44 so‘mga arzonlashib, 15 419,39 so‘mni tashkil qildi.
Xitoy yuani esa 7,2 so‘mga pasayib, 1 783,17 so‘m darajasida qayd etildi. Yapon iyenasi ham 0,43 so‘mga arzonlashib, 76,73 so‘mni tashkil etdi.
Tahlillarga ko‘ra, faqat Rossiya rubli kursida o‘sish kuzatilgan. Bir rubl qiymati 0,61 so‘mga qimmatlab, 156,57 so‘mga yetdi.
Markaziy bank tomonidan belgilangan ushbu yangi kurslar 2026 yil 10 aprel kunidan e’tiboran kuchga kiradi. Mazkur valyuta kurslari banklar va valyuta ayirboshlash shoxobchalarida amalga oshiriladigan operatsiyalarda asosiy mezon bo‘lib xizmat qiladi.
Valyuta bozoridagi bunday o‘zgarishlar iqtisodiy jarayonlar va tashqi savdo aloqalariga bevosita ta’sir ko‘rsatadi. Fuqarolar va tadbirkorlar moliyaviy operatsiyalarni amalga oshirishda ushbu yangi ko‘rsatkichlarga e’tibor qaratishlari tavsiya etiladi.
Markaziy bank doimiy ravishda valyuta bozoridagi vaziyatni kuzatib boradi va zarur hollarda tegishli tartibga solish choralarini ko‘radi.

Центральный банк объявил новый официальный курс иностранных валют
Центральный банк Республики Узбекистан установил новые официальные курсы иностранных валют на 10 апреля 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным, стоимость национальной валюты – сума по отношению к основным иностранным валютам изменилась. В частности, наблюдается снижение курса доллара США.
Стоимость одного доллара снизилась на 30,3 сума и составила 12 198,28 сума. Европейская валюта – евро также потеряла свои позиции.
Ее стоимость снизилась на 41,49 сума и была установлена на уровне 14 241,49 сума. Британский фунт стерлингов также значительно подешевел.
Курс этой валюты опустился на 66,3 сума и составил 16 350,57 сума. Также швейцарский франк подешевел на 79,44 сума, составив 15 419,39 сума.
Китайский юань снизился на 7,2 сума и был зафиксирован на уровне 1 783,17 сума. Японская иена также подешевела на 0,43 сума и составила 76,73 сума.
Согласно анализу, рост наблюдается только в курсе российского рубля. Стоимость одного рубля увеличилась на 0,61 сума и достигла 156,57 сума.
Данные новые курсы, установленные Центральным банком, вступают в силу с 10 апреля 2026 года. Эти валютные курсы служат основным критерием при проведении операций в банках и пунктах обмена валют.
Такие изменения на валютном рынке напрямую влияют на экономические процессы и внешнеторговые связи. Гражданам и предпринимателям рекомендуется обращать внимание на эти новые показатели при проведении финансовых операций.
Центральный банк постоянно следит за ситуацией на валютном рынке и при необходимости принимает соответствующие меры регулирования.