O‘zbekistonda oltin quymalari narxi yana bir bor qimmatlashdi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki joriy yilning 10 aprel sanasi uchun o‘lchovli oltin quymalarining yangilangan sotuv narxlarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jahon bozoridagi vaziyatdan kelib chiqib, qimmatbaho metallarning qiymati o‘zgarishda davom etmoqda. Xususan, bir gramm oltinning narxi avvalgi ko‘rsatkichlarga nisbatan o‘n ming so‘mga qimmatlashganini kuzatish mumkin.
Hozirgi kunda o‘lchovli oltin quymalarining narxlari quyidagi tartibda belgilangan. Besh grammlik quymalar to‘qqiz million olti yuz qirq uch ming so‘m, o‘n grammliklari o‘n to‘qqiz million ikki yuz sakson olti ming so‘m, yigirma grammliklari o‘ttiz sakkiz million besh yuz yetmish uch ming so‘m, ellik grammliklari to‘qson olti million to‘rt yuz o‘ttiz bir ming so‘m hamda yuz grammlik oltin quymalari bir yuz to‘qson ikki million sakkiz yuz oltmish uch ming so‘m etib belgilandi.
Mazkur qimmatbaho metallarni O‘zbekiston hududidagi barcha tijorat banklarining filiallaridan xarid qilish imkoniyati mavjud. Biroq, fuqarolarga bank muassasasiga tashrif buyurishdan avval tegishli bo‘limda oltin quymalarining mavjudligi haqida oldindan ma’lumot olish tavsiya etiladi.
Oltin narxining jadal sur’atlarda o‘sib borishi aholi o‘rtasida ushbu aktivga bo‘lgan talabni ham oshirmoqda. Shu sababli, ayrim bank filiallarida oltin quymalarining zaxirasi tez tugab qolishi ehtimoli yuqori.
Xaridorlardan bank xodimlari bilan oldindan bog‘lanib, mavjudlik holatini aniqlashtirib olishlari so‘raladi. Bu kabi moliyaviy aktivlar uzoq muddatli jamg‘arma sifatida ishonchli vosita hisoblanadi.

В Узбекистане цены на золотые слитки вновь выросли
Центральный банк Республики Узбекистан объявил обновленные цены продажи мерных золотых слитков на 10 апреля текущего года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Исходя из ситуации на мировом рынке, стоимость драгоценных металлов продолжает меняться. В частности, можно заметить, что цена одного грамма золота выросла на десять тысяч сумов по сравнению с предыдущими показателями.
В настоящее время цены на мерные золотые слитки установлены в следующем порядке. Пятиграммовые слитки установлены на уровне девяти миллионов шестисот сорока трех тысяч сумов, десятиграммовые — девятнадцати миллионов двухсот восьмидесяти шести тысяч сумов, двадцатиграммовые — тридцати восьми миллионов пятисот семидесяти трех тысяч сумов, пятидесятиграммовые — девяноста шести миллионов четырехсот тридцати одной тысячи сумов, а стограммовые золотые слитки — ста девяноста двух миллионов восьмисот шестидесяти трех тысяч сумов.
Приобрести данные драгоценные металлы можно во всех филиалах коммерческих банков на территории Узбекистана. Однако гражданам рекомендуется заранее уточнять наличие золотых слитков в соответствующем отделении перед посещением банковского учреждения.
Стремительный рост цен на золото также повышает спрос на этот актив среди населения. По этой причине высока вероятность того, что запасы золотых слитков в некоторых филиалах банков могут быстро закончиться.
Покупателей просят заранее связываться с сотрудниками банка и уточнять наличие товара. Подобные финансовые активы считаются надежным инструментом для долгосрочных сбережений.