O‘zbekistonda AQSh dollari kursi yana pasayishi kutilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan e’lon qilingan navbatdagi valyuta kurslari tahliliga ko‘ra, joriy yilning 13 aprel sanasida AQSh dollarining rasmiy qiymati pasayishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prognozlarga qaraganda, milliy valyuta — so‘mga nisbatan dollarning qiymati 38 so‘mdan 39 so‘mgacha arzonlashadi. Bu o‘zgarish valyuta bozoridagi mavjud tendensiyalar va xalqaro iqtisodiy vaziyat bilan bog‘liq bo‘lib, moliyaviy tizimda muvozanatni saqlashga xizmat qiladi.
Tijorat banklarida valyuta ayirboshlash operatsiyalarini amalga oshirishda mijozlar uchun qulay sharoitlar yaratilgan. Xususan, 13 aprel holatiga ko‘ra, dollarni banklarga sotish uchun eng maqbul kurs 12 150 so‘m etib belgilangan.
Ushbu kurs bo‘yicha operatsiyalarni Asia Alliance Bank, O‘zbekiston Milliy banki, BRB hamda Infinbank filiallarida amalga oshirish imkoniyati mavjud. Bu banklar mijozlarga xizmat ko‘rsatishda barqarorlikni ta’minlab kelmoqda.
Shuningdek, aholi va tadbirkorlar uchun dollarni sotib olish bo‘yicha ham eng qulay takliflar shakllantirilgan. Mazkur sanada AQSh dollarini xarid qilish uchun eng yaxshi kurs 12 200 so‘m darajasida qayd etilgan.
Ushbu kurs bo‘yicha valyutani Davrbank, Octobank, Infinbank hamda Asia Alliance Bank muassasalaridan xarid qilish mumkin. Mijozlarga valyuta ayirboshlashdan oldin banklarning rasmiy saytlari yoki mobil ilovalari orqali joriy kurslarni yana bir bor tekshirib ko‘rish hamda operatsiya vaqtida bank filiallarida mavjud bo‘lgan naqd valyuta zaxirasi haqida ma’lumot olish tavsiya etiladi.
Iqtisodiy jarayonlardagi bunday o‘zgarishlar valyuta bozoridagi shaffoflikni oshirishga va aholining moliyaviy savodxonligini rivojlantirishga ko‘maklashadi.

Согласно анализу очередных валютных курсов, объявленных Центральным банком Республики Узбекистан, 13 апреля текущего года ожидается снижение официальной стоимости доллара США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно прогнозам, стоимость доллара по отношению к национальной валюте — суму снизится на 38–39 сумов. Это изменение связано с текущими тенденциями на валютном рынке и международной экономической ситуацией, что служит поддержанию баланса в финансовой системе.
В коммерческих банках созданы благоприятные условия для клиентов при проведении валютно-обменных операций. В частности, по состоянию на 13 апреля наиболее выгодный курс для продажи доллара банкам установлен на уровне 12 150 сумов.
Осуществить операции по данному курсу можно в филиалах Asia Alliance Bank, Национального банка Узбекистана, BRB и Infinbank. Эти банки обеспечивают стабильность в обслуживании клиентов.
Также сформированы наиболее выгодные предложения для населения и предпринимателей по покупке доллара. На эту дату лучший курс для покупки доллара США зафиксирован на уровне 12 200 сумов.
Приобрести валюту по данному курсу можно в учреждениях Davrbank, Octobank, Infinbank и Asia Alliance Bank. Клиентам рекомендуется перед обменом валюты еще раз проверить текущие курсы через официальные сайты или мобильные приложения банков, а также уточнить информацию о наличии наличных валютных резервов в филиалах банков во время проведения операции.
Подобные изменения в экономических процессах способствуют повышению прозрачности валютного рынка и развитию финансовой грамотности населения.