O‘zbekistonda oltin quymalari narxi sezilarli darajada arzonlashdi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki joriy yilning 13 aprel sanasi uchun o‘lchovli oltin quymalarning yangi sotuv narxlarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, qimmatbaho metallning bir grammi uchun belgilangan narx avvalgi ko‘rsatkichga nisbatan 10 ming 600 so‘mga arzonlashgan. Bu holat oltin bozoridagi qisqa muddatli tebranishlar bilan bog‘liq bo‘lib, xaridorlar uchun ma’lum darajada qulaylik yaratadi.
Hozirgi vaqtda o‘lchovli oltin quymalarning sotuv narxlari quyidagicha shakllangan. Besh grammlik quymalar 9 million 590 ming so‘m, o‘n grammliklari 19 million 181 ming so‘m, yigirma grammliklari 38 million 362 ming so‘m, ellik grammliklari 95 million 905 ming so‘m hamda yuz grammlik oltin quymalari 191 million 809 ming so‘m etib belgilandi.
Mazkur qimmatbaho metallarni mamlakatimizdagi barcha tijorat banklarining filiallaridan xarid qilish imkoniyati mavjud. Biroq bank muassasalariga tashrif buyurishdan avval, tanlangan filialda oltin quymalarning mavjudligini telefon orqali aniqlashtirib olish tavsiya etiladi.
So‘nggi paytlarda oltin narxining dinamik o‘zgarishi va aholining qimmatbaho metallarga bo‘lgan qiziqishi ortishi munosabati bilan savdo hajmi sezilarli darajada oshdi. Shu sababli, ayrim bank filiallarida oltin quymalari zaxirasi tezda tugab qolishi mumkinligini inobatga olish lozim.
Fuqarolar o‘z mablag‘larini xavfsiz va barqaror aktivlarga yo‘naltirishda ushbu omillarni hisobga olgan holda reja tuzishlari maqsadga muvofiqdir. Markaziy bank tomonidan belgilangan narxlar kunlik bozor holatiga qarab o‘zgarib boradi.

Цены на золотые слитки в Узбекистане значительно снизились
Центральный банк Республики Узбекистан объявил новые цены продажи мерных золотых слитков на 13 апреля текущего года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным, цена за один грамм драгоценного металла снизилась на 10 тысяч 600 сумов по сравнению с предыдущим показателем. Эта ситуация связана с краткосрочными колебаниями на золотом рынке и создает определенные удобства для покупателей.
В настоящее время цены продажи мерных золотых слитков сформированы следующим образом. Слитки весом пять грамм — 9 миллионов 590 тысяч сумов, десять грамм — 19 миллионов 181 тысяча сумов, двадцать грамм — 38 миллионов 362 тысячи сумов, пятьдесят грамм — 95 миллионов 905 тысяч сумов и сто грамм — 191 миллион 809 тысяч сумов.
Данные драгоценные металлы можно приобрести в филиалах всех коммерческих банков нашей страны. Однако перед посещением банковских учреждений рекомендуется уточнить по телефону наличие золотых слитков в выбранном филиале.
В последнее время в связи с динамичным изменением цены на золото и ростом интереса населения к драгоценным металлам объем торговли значительно увеличился. В связи с этим следует учитывать, что в некоторых филиалах банков запасы золотых слитков могут быстро закончиться.
Гражданам целесообразно планировать распределение своих средств в безопасные и стабильные активы, учитывая эти факторы. Цены, установленные Центральным банком, меняются в зависимости от ежедневной рыночной ситуации.