Ishtixon tumanida yangi aylanma yo‘l foydalanishga topshirildi
Samarqand viloyatining Ishtixon tumanida uzunligi to‘rt kilometrga teng bo‘lgan yangi aylanma yo‘l qurib bitkazildi va foydalanishga topshirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muhim infratuzilma obyekti tuman markazidagi tirbandliklarni bartaraf etish hamda Mitan qishlog‘i hamda xalqaro ahamiyatga ega M-37 avtomobil yo‘li o‘rtasidagi transport aloqasini sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish maqsadida bunyod etildi. Mazkur loyihaning ochilish marosimida Samarqand viloyati hokimi Adiz Boboyev hamda Bosh prokurorning birinchi o‘rinbosari Bahriddin Valiyev ishtirok etib, hudud yo‘l-transport tizimini rivojlantirishdagi ahamiyatini alohida ta’kidlab o‘tdilar.
Ushbu loyihaning umumiy qiymati qirq milliard so‘mni tashkil etadi. Mutaxassislarning hisob-kitoblariga ko‘ra, yangi yo‘lning ishga tushirilishi tuman markazidagi transport oqimini sezilarli darajada yengillashtiradi va tirbandliklarni qirq foizga qisqartirish imkonini beradi.
Shuningdek, mazkur yo‘l Qo‘shrabod, Kattaqo‘rg‘on hamda Payariq tumanlari yo‘nalishida harakatlanayotgan yuk tashuvchi transport vositalarining tranzit vaqtini qisqartirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Qurilish ishlari doirasida uzunligi yetmish uch metr va eni o‘n besh metr bo‘lgan yangi ko‘prik ham qad rostladi.
Yo‘l infratuzilmasi aholi uchun maksimal qulaylik yaratishni ko‘zlagan holda loyihalashtirilgan. Xususan, imkoniyati cheklangan shaxslar uchun maxsus moslashtirilgan uch yarim kilometrlik piyodalar va velosiped yo‘laklari tashkil etildi.
Hududda ikkita zamonaviy avtobus bekatlari barpo etilib, yo‘l bo‘ylab tungi vaqtda yoritishni ta’minlaydigan yuz ellik beshta quyosh batareyali chiroqlar o‘rnatildi. Bu kabi bunyodkorlik ishlari tuman aholisining xavfsiz va qulay harakatlanishi uchun xizmat qiladi.

В Иштыханском районе ввели в эксплуатацию новую кольцевую дорогу
В Иштыханском районе Самаркандской области была построена и введена в эксплуатацию новая объездная дорога протяженностью четыре километра. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный важный объект инфраструктуры был создан с целью устранения заторов в центре района, а также для вывода транспортного сообщения между поселком Митан и автомобильной дорогой международного значения М-37 на новый качественный уровень. В церемонии открытия проекта приняли участие хоким Самаркандской области Адиз Бобоев и первый заместитель Генерального прокурора Бахриддин Валиев, которые особо отметили значимость объекта в развитии дорожно-транспортной системы региона.
Общая стоимость данного проекта составила сорок миллиардов сумов. По расчетам специалистов, запуск новой дороги значительно облегчит транспортный поток в центре района и позволит сократить пробки на сорок процентов.
Кроме того, данная дорога имеет важное значение для сокращения времени транзита грузового транспорта, следующего в направлении Кушрабадского, Каттакурганского и Пайарыкского районов. В рамках строительных работ был возведен новый мост длиной семьдесят три метра и шириной пятнадцать метров.
Дорожная инфраструктура спроектирована с целью создания максимального удобства для населения. В частности, организованы пешеходные и велосипедные дорожки протяженностью три с половиной километра, специально адаптированные для лиц с ограниченными возможностями.
В регионе были построены две современные автобусные остановки, а вдоль дороги установлены сто пятьдесят пять светильников на солнечных батареях для обеспечения ночного освещения. Подобные строительные работы служат для безопасного и удобного передвижения жителей района.