O‘zbekiston valyuta bozorida AQSh dollarining kursi navbatdagi pasayish yo‘nalishiga kirishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislarning prognozlari va tahlillariga ko‘ra, 2026 yil 17 aprel kuni amal qiladigan dollar kursi joriy narxlardan o‘rtacha 25-26 so‘mga arzonlashishi mumkinligi aytilmoqda. Bunday o‘zgarishlar nafaqat oddiy fuqarolar, balki xalqaro savdo bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlar va korxonalar uchun ham muhim ahamiyat kasb etadi.
Hozirgi kunda bank tizimidagi holatga nazar tashlasak, dollarni sotish bo‘yicha eng qulay takliflarni Anorbank, Asakabank va MKbank taqdim etmoqda. Xususan, ushbu banklarda sotish kursi 12 170 so‘mdan 12 175 so‘mgacha shakllangan.
Shuningdek, Infinbankda ham valyuta sotish narxi 12 160 so‘m atrofida bo‘lib, u yuqori ko‘rsatkichlar qatorida turibdi. Dollarni sotib olmoqchi bo‘lganlar uchun esa Apexbank, Kapitalbank va Asia Alliance Bank eng maqbul variantlarni taklif qilmoqda.
Bu banklarda sotib olish narxlari 12 190 so‘mdan 12 200 so‘mgacha belgilangan. OFB bankida esa ushbu ko‘rsatkich biroz yuqoriroq bo‘lib, 12 210 so‘mni tashkil etmoqda.
Valyuta bozori doimiy ravishda o‘zgarib turishi sababli, har qanday moliyaviy operatsiyani amalga oshirishdan oldin bank filiallaridagi joriy kurslarni qayta tekshirib olish tavsiya etiladi. Bu chora noto‘g‘ri hisob-kitoblarning oldini oladi va mablag‘larning samarali foydalanilishini ta’minlaydi.

На валютном рынке Узбекистана ожидается снижение курса доллара
Ожидается, что курс доллара США на валютном рынке Узбекистана вступит в очередную фазу снижения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно прогнозам и анализу специалистов, сообщается, что курс доллара, действующий 17 апреля 2026 года, может подешеветь в среднем на 25-26 сумов по сравнению с текущими ценами. Такие изменения имеют важное значение не только для простых граждан, но и для предпринимателей и предприятий, занимающихся международной торговлей.
Если взглянуть на ситуацию в банковской системе на сегодняшний день, самые выгодные предложения по продаже долларов предоставляют Anorbank, Asakabank и MKbank. В частности, курс продажи в этих банках сформирован от 12 170 до 12 175 сумов.
Также в Infinbank цена продажи валюты составляет около 12 160 сумов, что входит в число высоких показателей. Для тех, кто хочет купить доллары, наиболее подходящие варианты предлагают Apexbank, Kapitalbank и Asia Alliance Bank.
В этих банках цены покупки установлены от 12 190 до 12 200 сумов. В банке OFB этот показатель немного выше и составляет 12 210 сумов.
Поскольку валютный рынок постоянно меняется, перед проведением любой финансовой операции рекомендуется повторно проверить актуальные курсы в филиалах банков. Эта мера предотвратит неправильные расчеты и обеспечит эффективное использование средств.