O‘zbekistonda o‘lchovli oltin quymalarning sotuv narxlari sezilarli oshdi
O‘zbekiston Markaziy Banki joriy yilning 15 apreldagi o‘lchovli oltin quymalarining sotuv narxlarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangilangan ma’lumotlarga ko‘ra, oltinning bir gramm qiymati avvalgi ko‘rsatkichga nisbatan 23 800 so‘mga oshganini kuzatish mumkin. Hozirgi kunda o‘lchovli oltin quymalarning vazni va narxlari quyidagicha belgilangan.
Besh grammli oltin quymaning narxi 9 million 627 ming so‘mni, o‘n grammli quymalar esa 19 million 254 ming so‘mni tashkil etmoqda. Yigirma grammli oltinning qiymati 38 million 507 ming so‘m, ellik grammli quymalarning narxi 96 million 269 ming so‘m va yuz grammli oltin quymalar 192 million 537 ming so‘mdan sotilmoqda.
Ushbu o‘lchovli oltin quymalarini mamlakatimizdagi barcha tijorat banklarining filiallari va ofislaridan xarid qilish imkoniyati mavjud. Oltinni xarid qilmoqchi bo‘lgan fuqarolar va tadbirkorlarga bankka borishdan avval, tegishli filialda oltin quymalarining mavjudligini aniqlashtirib olish tavsiya etiladi.
Oltin narxlarining jadal sur’atlarda o‘sayotgani sababli, ularga bo‘lgan talab va sotuv hajmi sezilarli darajada ortgan. Shu sababli ko‘plab bank ofislarida oltin quymalarining zaxirasi tugab qolishi yoki vaqtincha yetishmasligi ehtimoli mavjudligini inobatga olish lozim.

Цены продажи мерных золотых слитков в Узбекистане значительно выросли
Центральный банк Узбекистана объявил цены продажи мерных золотых слитков на 15 апреля текущего года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно обновленным данным, стоимость одного грамма золота выросла на 23 800 сумов по сравнению с предыдущим показателем. На сегодняшний день вес и цены мерных золотых слитков установлены следующим образом.
Цена золотого слитка весом пять граммов составляет 9 миллионов 627 тысяч сумов, а десятиграммовых слитков — 19 миллионов 254 тысячи сумов. Стоимость двадцатиграммового золота составляет 38 миллионов 507 тысяч сумов, цена пятидесятиграммовых слитков — 96 миллионов 269 тысяч сумов, а стограммовые золотые слитки продаются по 192 миллиона 537 тысяч сумов.
Данные мерные золотые слитки можно приобрести во всех филиалах и офисах коммерческих банков нашей страны. Гражданам и предпринимателям, желающим приобрести золото, рекомендуется перед посещением банка уточнить наличие золотых слитков в соответствующем филиале.
В связи с тем, что цены на золото растут быстрыми темпами, спрос и объем продаж значительно увеличились. В связи с этим следует учитывать вероятность того, что во многих банковских офисах запасы золотых слитков могут закончиться или временно отсутствовать.