Markaziy bank xorijiy valyutalarning so‘mga nisbatan yangi kurslarini e’lon qildi
Bank tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, valyuta bozoridagi asosiy xorijiy pullarning qiymati so‘mga nisbatan pasayishni ko‘rsatdi. Eng ko‘p talab qilinadigan AQSh dollari kursi 25,19 so‘mga kamayib, 12 165,24 so‘mni tashkil etdi.
Yevro valyutasi ham pasayish tendensiyasini davom ettirib, 32,11 so‘mga arzonlashdi va uning qiymati 14 330,65 so‘m etib belgilandi. Britaniya funt sterlingi esa sezilarli darajada kamaygan holda, 56,05 so‘mga pasayib, 16 470,52 so‘mga tushdi.
Boshqa xorijiy valyutalar orasida Rossiya rubli 2,67 so‘mga arzonlashgan bo‘lib, uning kursi 159,42 so‘mni tashkil etmoqda. Shuningdek, Shveytsariya franki 73,92 so‘mga pasayib 15 520,85 so‘m, Xitoy yuani 3,43 so‘mga kamayib 1 783,63 so‘m va Yapon ienasi 0,23 so‘mga arzonlashib 76,49 so‘m qiymatda qayd etildi.
Mazkur yangilangan kurslar bank tizimidagi barcha moliyaviy operatsiyalarni amalga oshirishda hamda bojxona to‘lovlarini hisoblashda asosiy mezon bo‘lib xizmat qiladi. Valyuta kurslaridagi ushbu o‘zgarishlar mamlakatdagi iqtisodiy holatlar va xalqaro moliya bozoridagi dinamika natijasida yuzaga kelgan.

Центральный банк Республики Узбекистан объявил новые курсы иностранных валют по отношению к национальной валюте, которые вступят в силу с 17 апреля 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным, представленным банком, стоимость основных иностранных валют на валютном рынке продемонстрировала снижение по отношению к суму. Курс наиболее востребованного доллара США снизился на 25,19 сума и составил 12 165,24 сума.
Евро также продолжил тенденцию к снижению, подешевев на 32,11 сума, и его стоимость была установлена на уровне 14 330,65 сума. Британский фунт стерлингов значительно снизился, упав на 56,05 сума до 16 470,52 сума.
Среди других иностранных валют российский рубль подешевел на 2,67 сума, его курс составляет 159,42 сума. Также было зафиксировано снижение швейцарского франка на 73,92 сума до 15 520,85 сума, китайского юаня на 3,43 сума до 1 783,63 сума и японской иены на 0,23 сума до 76,49 сума.
Данные обновленные курсы будут служить основным критерием при осуществлении всех финансовых операций в банковской системе, а также при расчете таможенных платежей. Эти изменения валютных курсов произошли в результате экономических условий в стране и динамики на международном финансовом рынке.