O'zbekiston Markaziy Banki joriy yilning 16 apreli uchun o'lchovli oltin quymalarning sotuv narxlarini e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangilangan ma'lumotlarga ko'ra, oltinning bir gramm qiymati avvalgi ko'rsatkichga nisbatan 13 800 so'mga oshganligi kuzatildi. Hozirgi kunda shakllangan narxlar asosida besh grammli oltin quyma 9 million 696 ming so'm, o'n grammli quyma esa 19 million 393 ming so'm turibdi.
Yigirma grammli oltinning narxi 38 million 785 ming so'mni, ellik grammli quyma 96 million 963 ming so'mni tashkil etmoqda. Eng yirik vazndagi yuz grammli oltin quymaning sotuv narxi esa 193 million 926 ming so'mga belgilandi.
Ushbu o'lchovli oltin quymalarni mamlakatimizdagi barcha tijorat banklarining filiallaridan xarid qilish imkoniyati mavjud. Oltin qimmatbaho metall bo'lgani va uning narxi doimiy ravishda o'zgarib turgani sababli, ko'plab fuqarolar uni investitsiya vositasi sifatida sotib olishmoqda.
Xaridorlarga shuni eslatib o'tamizki, bank ofisiga tashrif buyurishdan oldin oltin quymalarning mavjudligini aniqlashtirib olish tavsiya etiladi. Oxirgi paytlarda oltin narxlarining jadal ko'tarilishi natijasida talab ortgan va ko'plab bank filiallarida zaxiralar kamaygan bo'lishi mumkin.

Цены на золотые слитки значительно выросли
Центральный банк Узбекистана объявил цены продажи мерных золотых слитков на 16 апреля текущего года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно обновленным данным, стоимость одного грамма золота выросла на 13 800 сумов по сравнению с предыдущим показателем. На основе сформировавшихся цен пятиграммовый золотой слиток стоит 9 миллионов 696 тысяч сумов, а десятиграммовый — 19 миллионов 393 тысячи сумов.
Цена двадцатиграммового золота составляет 38 миллионов 785 тысяч сумов, а пятидесятиграммового слитка — 96 миллионов 963 тысячи сумов. Цена продажи самого крупного стограммового золотого слитка была установлена на уровне 193 миллионов 926 тысяч сумов.
Данные мерные золотые слитки можно приобрести в филиалах всех коммерческих банков нашей страны. Поскольку золото является драгоценным металлом и его цена постоянно меняется, многие граждане покупают его в качестве средства инвестирования.
Напоминаем покупателям, что перед посещением офиса банка рекомендуется уточнить наличие золотых слитков. В последнее время из-за резкого роста цен на золото спрос увеличился, и в многих филиалах банков запасы могли сократиться.