O'zbekistonda oltin quymalarning sotuv narxlari sezilarli darajada pasaydi
O'zbekiston Markaziy Banki joriy yilning 14 apreldagi o'lchovli oltin quymalarining sotuv narxlarini e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangilangan ma'lumotlarga ko'ra, oltinning bir gramm qiymati avvalgi kunlari belgilangan narxga nisbatan 16 400 so'mga pasayganini kuzatish mumkin. Hozirgi kunda oltin quymalarning vazni va ularning sotuv narxlari quyidagi tartibda belgilandi.
Besh grammli oltin quymaning narxi 9 508 000 so'mni, o'n grammli quymalar esa 19 015 000 so'mni tashkil etmoqda. Yigirma grammlik oltinning qiymati 38 030 000 so'm, ellik grammligi 95 075 000 so'm va yuz grammlik quymalarning narxi 190 150 000 so'm etib belgilangan.
Ushbu o'lchovli oltin quymalarini mamlakatimizdagi barcha tijorat banklarining filiallari va ofislaridan xarid qilish imkoniyati mavjud. Oltin nafaqat qimmatbaho metall, balki jamg'armalarni saqlashning ishonchli vositasi hisoblanadi.
Biroq, xaridorlarga shuni eslatib o'tish joizki, bank ofisiga tashrif buyurishdan avval oltin quymalarining mavjudligini aniqlashtirib olish tavsiya etiladi. Oxirgi vaqtlarda oltin narxlarining jadal o'zgarishi va unga bo'lgan talabning ortishi sababli, ko'plab bank filiallarida mahsulotlarning zaxirasi kamaygan yoki butunlay tugab qolgan bo'lishi mumkin.
Shu bois, vaqtingizni tejash uchun avval telefon orqali yoki banklarning masofaviy xizmatlari yordamida ma'lumot olishingiz maqsadga muvofiqdir.

Цены продажи золотых монет в Узбекистане значительно снизились
Центральный банк Узбекистана объявил цены продажи мерных золотых слитков на 14 апреля текущего года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно обновленным данным, можно заметить, что стоимость одного грамма золота снизилась на 16 400 сумов по сравнению с ценой, установленной в предыдущие дни. На сегодняшний день вес золотых слитков и цены их продажи определены в следующем порядке.
Цена пятиграммового золотого слитка составляет 9 508 000 сумов, а десятиграммовых слитков — 19 015 000 сумов. Стоимость двадцатиграммового золота определена в размере 38 030 000 сумов, пятидесятиграммового — 95 075 000 сумов, а цена стограммовых слитков составила 190 150 000 сумов.
Данные мерные золотые слитки можно приобрести во всех филиалах и офисах коммерческих банков нашей страны. Золото считается не только драгоценным металлом, но и надежным средством сохранения сбережений.
Однако покупателям стоит напомнить, что перед посещением офиса банка рекомендуется уточнить наличие золотых слитков. Из-за резкого изменения цен на золото в последнее время и роста спроса на него, в многих филиалах банков запасы продукции могли уменьшиться или полностью закончиться.
Поэтому, для экономии вашего времени, целесообразно предварительно получить информацию по телефону или с помощью дистанционных сервисов банков.