O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki 2026 yil 9 aprel sanasi uchun xorijiy valyutalarning rasmiy ayirboshlash kurslarini e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangilangan ma'lumotlarga ko'ra, asosiy valyutalar kursi sezilarli darajada o'zgarishlar ko'rsatdi va aksariyat valyutalarning qiymati oshdi. Xususan, Amerika Qo'shma Shtatlari dollarining kursi 20,5 so'mga qimmatlashib, 12 228,58 so'mni tashkil etdi.
Yevro valyutasi ham o'sish tendensiyasini davom ettirib, 166,78 so'mga ko'tarildi va uning yakuniy qiymati 14 282,98 so'mga yetdi. Boshqa xorijiy valyutalar orasida Britaniya funt sterlingi eng yuqori o'sishni qayd etdi.
Funt kursi 221,63 so'mga qimmatlashib, 16 416,87 so'm bo'ldi. Shuningdek, Shveytsariya frankining qiymati 211,98 so'mga oshgan holda 15 498,83 so'mni tashkil etdi.
Rossiya rubli va Xitoy yuani ham qimmatlashdi. Rubl kursi 0,96 so'mga ko'tarilib, 155,96 so'm bo'lgan bo'lsa, yuan qiymati 10,09 so'mga oshib, 1 790,37 so'mni tashkil etdi.
Yapon iyenasi esa 0,69 so'mga qimmatlashgan holda 77,16 so'mga yetdi. Ushbu o'zgarishlar mamlakatdagi moliyaviy bozor holati va xalqaro valyuta ayirboshlash operatsiyalariga ta'sir ko'rsatadi.
Markaziy bank tomonidan muntazam ravishda e'lon qilinadigan ushbu kurslar tadbirkorlar va aholi uchun asosiy mo'ljal bo'lib xizmat qiladi.

Центральный банк Республики Узбекистан объявил официальные курсы обмена иностранных валют на 9 апреля 2026 года. Об этом сообщило Zamin.uz.
Согласно обновленным данным, курсы основных валют продемонстрировали значительные изменения, и стоимость большинства из них выросла. В частности, курс доллара США подорожал на 20,5 сума и составил 12 228,58 сума.
Евро также продолжил тенденцию роста, поднявшись на 166,78 сума, и его окончательная стоимость достигла 14 282,98 сума. Среди других иностранных валют самый высокий рост зафиксировал британский фунт стерлингов.
Курс фунта подорожал на 221,63 сума и составил 16 416,87 сума. Также стоимость швейцарского франка увеличилась на 211,98 сума, составив 15 498,83 сума.
Российский рубль и китайский юань также подорожали. Курс рубля поднялся на 0,96 сума и составил 155,96 сума, а стоимость юаня выросла на 10,09 сума, составив 1 790,37 сума.
Японская иена подорожала на 0,69 сума, достигнув 77,16 сума. Эти изменения окажут влияние на состояние финансового рынка в стране и международные валютные обменные операции.
Данные курсы, регулярно объявляемые Центральным банком, служат основным ориентиром для предпринимателей и населения.