Bank tomonidan taqdim etilgan ma'lumotlarga ko'ra, asosiy xorijiy valyutalarning so'mga nisbatan qiymatida pasayish kuzatildi. AQSh dollarining kursi 36,78 so'mga kamayib, 12 060,55 so'mni tashkil etdi.
Yevro valyutasi ham sezilarli darajada arzonlashgan bo'lib, uning qiymati 50,51 so'mga tushib, 14 183,21 so'm etib belgilandi. Britaniya funt sterlingi ham pasayish tendensiyasini davom ettirib, 69,02 so'mga arzonlashdi va yakuniy hisobda 16 285,36 so'mni tashkil qildi.
Boshqa valyutalar orasida Rossiya rublining qiymatida biroz o'sish qayd etilib, u 0,79 so'mga ko'tarilib, 161,32 so'mga yetdi. Shveysariya frankining kursi 15 466,21 so'm, Xitoy yuanining qiymati 1 769,39 so'm va Yaponiya iyenasi 75,75 so'm etib belgilandi.
Mazkur valyutalar ham avvalgi ko'rsatkichlarga nisbatan mos ravishda pasaygan. Markaziy bank tomonidan belgilangan ushbu yangilangan kurslar barcha tijorat banklari uchun asos bo'lib xizmat qiladi.
Shuningdek, mazkur ko'rsatkichlar bank operatsiyalari, xalqaro hisob-kitoblar va moliyaviy tranzaksiyalarni amalga oshirishda qo'llaniladi. Valyuta kurslarining o'zgarishi bozordagi talab va taklif muvozanati hamda iqtisodiy omillar ta'sirida yuzaga kelgan.

Центральный банк Республики Узбекистан объявил новые курсы иностранных валют по отношению к национальной валюте, которые вступят в силу с 22 апреля 2026 года. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Согласно данным, предоставленным банком, наблюдалось снижение стоимости основных иностранных валют по отношению к суму. Курс доллара США снизился на 36,78 сума и составил 12 060,55 сума.
Евро также значительно подешевел, его стоимость упала на 50,51 сума и была установлена на уровне 14 183,21 сума. Британский фунт стерлингов продолжил тенденцию к снижению, подешевев на 69,02 сума и составив в итоге 16 285,36 сума.
Среди других валют был отмечен небольшой рост стоимости российского рубля, который поднялся на 0,79 сума и достиг 161,32 сума. Курс швейцарского франка был установлен на уровне 15 466,21 сума, китайского юаня — 1 769,39 сума, а японской иены — 75,75 сума.
Данные валюты также соответственно снизились по сравнению с предыдущими показателями. Эти обновленные курсы, установленные Центральным банком, служат основой для всех коммерческих банков.
Кроме того, данные показатели используются при проведении банковских операций, международных расчетов и финансовых транзакций. Изменение валютных курсов произошло под влиянием баланса спроса и предложения на рынке, а также экономических факторов.