O'zbekistonda o'lchovli oltin quymalarning sotuv narxlari pasaydi
O'zbekiston Markaziy Banki 22 apreldagi o'lchovli oltin quymalarining sotuv narxlarini e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangilangan ma'lumotlarga ko'ra, bir gramm oltinning qiymati avvalgi kunlar bilan solishtirganda 7 800 so'mga pasayganini kuzatish mumkin. Hozirgi kunda o'lchovli oltin quymalarning vazni va narxlari quyidagicha belgilangan.
Besh grammli oltin quyma 9 million 568 ming so'm, o'n grammli quyma 19 million 136 ming so'm turibdi. Yigirma grammli oltinning narxi 38 million 272 ming so'mni, ellik grammli quyma esa 95 million 680 ming so'mni tashkil etadi.
Eng yirik vazndagi yuz grammli oltin quyma uchun 191 million 359 ming so'm to'lov qilinadi. Ushbu oltin quymalarni O'zbekiston hududidagi barcha tijorat banklarining filiallaridan xarid qilish imkoniyati mavjud.
Biroq, xaridorlarga bank ofisiga borishdan avval u yerda kerakli vazndagi oltin quymalar mavjudligini aniqlashtirib olish tavsiya etiladi. Oltin narxlarining jadal o'zgarishi va umumiy talabning ortganligi sababli, ko'pgina bank filiallarida zaxiralar tez tugab qolayotgani kuzatilmoqda.
Shu sababli, xarid qilishni rejalashtirgan shaxslar oldindan ma'lumot olishlari maqsadga muvofiqdir. Oltin quymalar nafaqat jamg'arma vositasi, balki uzoq muddatli investitsiya turi sifatida ham keng qo'llanilmoqda.

Цены продажи мерных золотых слитков в Узбекистане снизились
Центральный банк Узбекистана объявил цены продажи мерных золотых слитков на 22 апреля. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно обновленным данным, можно заметить, что стоимость одного грамма золота снизилась на 7 800 сумов по сравнению с предыдущими днями. На сегодняшний день вес и цены мерных золотых слитков определены следующим образом.
Золотой слиток весом пять граммов стоит 9 миллионов 568 тысяч сумов, десятиграммовый слиток — 19 миллионов 136 тысяч сумов. Цена двадцатиграммового золота составляет 38 миллионов 272 тысячи сумов, а пятидесятиграммового слитка — 95 миллионов 680 тысяч сумов.
За самый крупный по весу стограммовый золотой слиток выплачивается 191 миллион 359 тысяч сумов. Данные золотые слитки можно приобрести в филиалах всех коммерческих банков на территории Узбекистана.
Однако покупателям рекомендуется перед посещением офиса банка уточнить наличие золотых слитков нужного веса. Из-за резкого изменения цен на золото и роста общего спроса наблюдается быстрое исчерпание запасов во многих филиалах банков.
Поэтому лицам, планирующим покупку, целесообразно получить информацию заранее. Золотые слитки широко используются не только как средство сбережения, но и как вид долгосрочных инвестиций.