Bitcoin narxi keskin pasayib yetmish to‘qqiz ming dollardan tushdi
Bitcoin narxi juma kuni sakson ikki ming dollar darajasidan pastga qarab yo‘nalish oldi va keskin pasayish natijasida yetmish to‘qqiz ming dollardan ham pastroq ko‘rsatkichni qayd etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Narxlarning bunday o‘zgarishi Amerika Qo‘shma Shtatlari fond bozoridagi kichik kapitallashuvga ega kompaniyalar aksiyalari ko‘rsatkichlari bilan o‘xshashlik namoyon qilmoqda. Bu holat raqamli aktivlar bozoriga makroiqtisodiy omillar qanchalik kuchli ta’sir ko‘rsatayotganidan dalolat beradi.
Mutaxassislar ushbu jarayonni jahon iqtisodiyotidagi umumiy tendensiyalar bilan bog‘lamoqda. Rassel ikki ming indeksi bilan kuzatilayotgan mustahkam aloqadorlik shuni ko‘rsatadiki, hozirgi vaqtda Bitcoin xavfsiz jamg‘arma vositasi sifatida emas, balki yuqori darajadagi tavakkalchilikka ega aktiv sifatida baholanmoqda.
Kichik kompaniyalar uchun kapital qiymatining yuqoriligi ularni foiz stavkalari o‘zgarishiga nisbatan o‘ta ta’sirchan qilib qo‘yadi. Xuddi shu holat kriptovalyuta bozorida ham kuzatilmoqda, bu esa sarmoyadorlarning ehtiyotkorona harakat qilishiga sabab bo‘lmoqda.
Bitcoin fyucherslari bo‘yicha moliyalashtirish stavkalarining pasayishi treyderlar orasida kelgusi o‘sishga nisbatan ishonchsizlik kuchayganini tasdiqlaydi. Bundan tashqari, Yaqin Sharqdagi geosiyosiy vaziyatning keskinlashishi va xalqaro bozorda neft narxining sezilarli darajada ko‘tarilishi umumiy inflyatsiya bosimini oshirmoqda.
Bunday sharoitda investorlar o‘z mablag‘larini himoya qilishning turli yo‘llarini izlamoqda. S va P besh yuz indeksining inflyatsiya darajasiga moslashtirilgan ko‘rsatkichlari bozor holati o‘tmishdagi iqtisodiy inqirozlar davridagi cho‘qqilarga yaqinlashganini anglatadi.
Ko‘plab sarmoyadorlar yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan iqtisodiy turg‘unlikdan qochish maqsadida davlat obligatsiyalaridan voz kechmoqda. Buning o‘rniga ular naqd pul mablag‘larini saqlash va likvidlikni ta’minlashga ko‘proq e’tibor qaratmoqda.

Цена биткоина резко упала ниже семидесяти девяти тысяч долларов
Цена биткоина в пятницу опустилась ниже уровня в 62 тысячи долларов, а в результате резкого падения показатель опустился ниже отметки в 79 тысяч долларов. Об этом сообщило Zamin.uz.
Такие колебания цен напоминают динамику показателей акций малых компаний на фондовом рынке США. Это указывает на то, насколько сильно макроэкономические факторы влияют на рынок цифровых активов.
Специалисты связывают этот процесс с общими тенденциями в мировой экономике. Устойчивая корреляция, наблюдаемая с индексом Russell 2000, показывает, что в настоящее время биткоин оценивается не как безопасный актив, а как актив с высокой степенью риска.
Для малых компаний высокая стоимость капитала делает их чрезвычайно чувствительными к изменениям процентных ставок. Аналогичная ситуация наблюдается и на рынке криптовалют, что заставляет инвесторов действовать более осторожно.
Снижение ставок финансирования фьючерсов на биткоин подтверждает рост неуверенности среди трейдеров в отношении будущего роста. Кроме того, обострение геополитической ситуации на Ближнем Востоке и значительный рост цен на нефть на международном рынке усиливают инфляционное давление.
В таких условиях инвесторы ищут различные способы защиты своего капитала. Показатели индекса S&P 500, скорректированные на уровень инфляции, приближаются к уровням, наблюдавшимся во время прошлых экономических спадов.
Многие инвесторы, стремясь избежать возможной экономической нестабильности, переходят из государственных облигаций в наличные средства, уделяя большее внимание сохранению ликвидности и денежных средств.