Mazkur loyiha doirasida 320 megavatt quvvatga ega bo‘lgan zamonaviy sun’iy intellekt ma’lumotlar markazi barpo etiladi. Rejaga ko‘ra, ushbu markaz to‘liq quvvat bilan ish boshlagach, 100 mingdan ortiq grafik protsessorlar faoliyatini ta’minlash imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Kompaniya ushbu ulkan qurilish uchun taxminan 3,5 milliard Kanada dollari miqdorida sarmoya kiritishni maqsad qilgan. Yangi majmuaning 2027-yilning ikkinchi yarmida foydalanishga topshirilishi kutilmoqda.
BUZZ kompaniyasi Toronto va Vaterloo shaharlari o‘rtasidagi texnologik hududda 25 gektar yer maydonini sotib oldi. Hozirgi kunda HIVE kompaniyasi sun’iy intellekt hisob-kitoblari uchun 5,5 mingga yaqin grafik protsessorni boshqarib kelmoqda.
Kelajakda kompaniyaning umumiy infratuzilmasi 130 mingtagacha qurilmani sig‘dira olish darajasiga yetadi. Bugungi kunda korxonaning Kanada, Shvetsiya va Paragvay davlatlaridagi umumiy energiya quvvati 850 megavattdan oshib ketgan.
Yangi barpo etiladigan majmua Ontario viloyatining umumiy elektr tarmog‘idan quvvat oladi. Atrof-muhitni muhofaza qilish maqsadida ushbu markazda suv sarfini sezilarli darajada kamaytiradigan yopiq turdagi sovutish tizimlari o‘rnatiladi.
Qurilish jarayonida 800 dan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratilishi ko‘zda tutilgan. Bunday ijobiy yangiliklar ortidan kompaniya aksiyalarining qiymati bir kun ichida 27 foizdan ko‘proqqa qimmatlashdi.
Yil boshidan buyon aksiyalar narxidagi o‘sish ko‘rsatkichi 33 foizni tashkil etmoqda. So‘nggi vaqtlarda bitkoin narxining pasayishi va mayning sohasidagi o‘zgarishlar ko‘plab yirik korxonalar uchun iqtisodiy qiyinchiliklarni keltirib chiqardi.
Ayrim yirik maynerlar chorak yakunlari bo‘yicha zarar ko‘rgan bo‘lsa-da, yuqori unumli hisoblash operatsiyalariga e’tibor qaratgan kompaniyalar o‘z daromadlarini saqlab qolmoqda. Bu holat raqamli texnologiyalar va kriptovalyuta sohasida faoliyat yuritayotgan korxonalar uchun sun’iy intellekt yo‘nalishidagi investitsiyalar naqadar muhim ekanini yana bir bor isbotlamoqda.
Strategik rejalarning o‘zgarishi kompaniyalarga bozorning o‘zgaruvchan sharoitlariga moslashish imkonini beradi.

В Канаде строится крупный центр искусственного интеллекта стоимостью 3,5 миллиарда долларов.
Корпоративный офис компании HIVE Digital Technologies приступил к реализации крупного проекта BUZZ HPC вблизи города Торонто. Об этом сообщило Zamin.uz.
В рамках данного проекта планируется построить современный центр обработки данных искусственного интеллекта мощностью 320 мегаватт. Согласно плану, после выхода на полную мощность центр сможет обеспечить работу более 100 тысяч графических процессоров.
Компания намерена инвестировать в этот масштабный проект примерно 3,5 миллиарда канадских долларов. Ожидается, что новый комплекс будет введен в эксплуатацию во второй половине 2027 года.
Компания BUZZ приобрела участок земли площадью 25 гектаров в технологическом коридоре между Торонто и Ватерлоо. На сегодняшний день HIVE управляет около 5,5 тысячи графических процессоров для вычислений в области искусственного интеллекта.
В будущем общая инфраструктура компании позволит разместить до 130 тысяч устройств. На данный момент суммарная мощность энергопотребления офисов компании в Канаде, Швеции и Парагвае превысила 850 мегаватт.
Новый комплекс будет получать электроэнергию от общей сети провинции Онтарио. С целью защиты окружающей среды в центре будут установлены закрытые системы охлаждения, значительно снижающие потребление воды.
Во время строительства планируется создать более 800 новых рабочих мест. Благодаря таким позитивным новостям стоимость акций компании за один день выросла более чем на 27 процентов.
С начала года показатель роста цен на акции составляет 33 процента. В последние годы снижение цены на биткойн и изменения в сфере майнинга привели к экономическим трудностям для многих крупных компаний.
Некоторые крупные майнеры потерпели убытки по итогам квартала, но компании, сосредоточенные на высокопроизводительных вычислениях, сохраняют свою прибыль. Эта ситуация еще раз подтверждает, насколько важны инвестиции в направлении искусственного интеллекта для компаний, работающих в сфере цифровых технологий и криптовалюты.