Kriptovalyuta sanoati AQShdagi saylovlar uchun yigirma million dollar sarfladi
Amerika Qo‘shma Shtatlarida bo‘lib o‘tgan dastlabki saylovlarda kriptovalyuta sanoati vakillari tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Fairshake siyosiy harakati va uning hamkorlari yirik muvaffaqiyatlarga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Soha vakillari o‘zlariga xayrixoh bo‘lgan nomzodlarning mavqeini mustahkamlash maqsadida uchta shtatdagi saylov poygalari uchun jami yigirma million dollar miqdorida mablag‘ sarfladi. Mazkur natijalar 2026-yilda o‘tkaziladigan oraliq saylovlar arafasida raqamli aktivlar sektorining mamlakat siyosiy maydonidagi ta’siri sezilarli darajada ortib borayotganini ko‘rsatmoqda.
Bu boradagi ma’lumotlar xalqaro nashrlarda keng yoritildi. Fairshake harakati asosan Ripple Labs va Coinbase kabi dunyoning eng yirik kriptovalyuta kompaniyalari tomonidan moliyalashtiriladi.
Tashkilot o‘z faoliyatini respublikachilar partiyasini qo‘llab-quvvatlovchi Defend American Jobs hamda demokratlar partiyasiga ko‘maklashuvchi Protect Progress kabi sho‘ba qo‘mitalari orqali amalga oshiradi. Joriy saylov jarayonlarida Jorjiya va Kentukki shtatlarida to‘rt nafar respublikachi hamda bir nafar demokrat nomzod o‘z okruglarida ishonchli g‘alabani qo‘lga kiritdi.
Alabama shtatida esa bir nafar nomzod saylovning ikkinchi bosqichiga o‘tishga muvaffaq bo‘ldi. Federal saylov komissiyasi taqdim etgan hisobotlarga ko‘ra, Protect Progress qo‘mitasi Jorjiyadagi demokrat nomzod Jasmin Klarkning saylov kampaniyasi uchun to‘rt million dollardan ziyod mablag‘ ajratgan.
Shu bilan birga, Defend American Jobs tashkiloti Kentukki shtatida Endi Barr nomzodini qo‘llab-quvvatlash uchun yetti million dollardan ortiq, Alabamada esa Barri Mur uchun ham shuncha miqdorda mablag‘ yo‘naltirdi. Fairshake vakillari ushbu natijalarni raqamli texnologiyalar sohasi yetakchilarining mamlakat miqyosidagi muhim g‘alabasi sifatida baholamoqda.
Hozirgi vaqtda Fairshake o‘z ixtiyorida qariyb bir yuz to‘qson uch million dollarlik ulkan budjet mavjudligini ma’lum qildi. Ushbu mablag‘lar kelajakda kriptovalyutalarga qarshi bo‘lgan siyosatchilarning tashabbuslariga to‘sqinlik qilish hamda blokcheyn texnologiyalarini qo‘llab-quvvatlovchi yetakchilarni hokimiyatga olib kelish uchun sarflanishi rejalashtirilgan.
Shunga qaramay, barcha investitsiyalar ham kutilgan natijani bermayapti. Masalan, Illinoys shtatida ayrim nomzodlar kripto-tashkilotlarning kuchli qarshiligiga qaramasdan, saylovlarda g‘alaba qozonishga muvaffaq bo‘ldi.
Bundan tashqari, Texas shtatida ham faol ishlar olib borilmoqda. Protect Progress qo‘mitasi raqamli aktivlarga qarshi ovoz bergan siyosatchilarni o‘z lavozimidan chetlatish uchun millionlab dollar mablag‘ sarflamoqda.
Xususan, barqaror kriptovalyutalar va raqamli aktivlar bozorini tartibga soluvchi qonun loyihalariga qarshi chiqqan siyosatchilarning o‘rniga innovatsiyalarga ochiq bo‘lgan yangi nomzodlarni ilgari surish choralari ko‘rilmoqda. Kriptovalyuta industriyasi vakillari kelgusida ham bunday strategik harakatlarni davom ettirish niyatida.

Криптовалютная индустрия потратила двадцать миллионов долларов на выборы в США.
В США в ходе предварительных выборов политическое движение Fairshake, поддерживаемое представителями криптовалютной индустрии, и его союзники достигли значительных успехов. Об этом сообщил Zamin.uz.
Представители отрасли потратили в общей сложности двадцать миллионов долларов на три выбора в разных штатах, чтобы укрепить позиции кандидатов, симпатизирующих им. Эти результаты показывают, что влияние сектора цифровых активов на политическую арену страны значительно растет на фоне промежуточных выборов 2026 года.
Эти данные широко освещались в международных СМИ. Движение Fairshake в основном финансируется крупнейшими мировыми криптовалютными компаниями, такими как Ripple Labs и Coinbase.
Организация осуществляет свою деятельность через отраслевые комитеты, такие как Defend American Jobs, поддерживающий Республиканскую партию, и Protect Progress, оказывающий помощь Демократической партии. В ходе текущего избирательного процесса в штатах Джорджия и Кентукки четыре республиканца и один демократ одержали уверенные победы в своих округах.
В штате Алабама один кандидат успешно прошел во второй тур выборов. Согласно отчетам, представленным Федеральной избирательной комиссией, комитет Protect Progress выделил более четырех миллионов долларов на избирательную кампанию демократического кандидата Джасмин Кларк.
В то же время организация Defend American Jobs направила более семи миллионов долларов на поддержку кандидата Энди Барра в Кентукки и такую же сумму на поддержку Барри Мьюра в Алабаме. Представители Fairshake оценивают эти результаты как важную nationwide победу сторонников цифровых технологий.
На данный момент Fairshake располагает бюджетом в размере около ста тридцати миллионов долларов. Эти средства планируется потратить на противодействие попыткам политиков, выступающих против криптовалют, и на продвижение сторонников блокчейн-технологий во власть.
Однако не все инвестиции приносят ожидаемые результаты. Например, в штате Иллинойс некоторые кандидаты одержали победу на выборах несмотря на сильное сопротивление криптоорганизаций.
Кроме того, в штате Техас ведутся активные действия. Комитет Protect Progress тратит миллионы долларов на смещение с должностей политиков, выступающих против цифровых активов.
Особенно наблюдается продвижение новых кандидатов, открытых инновациям, на место политиков, выступающих против законопроектов по регулированию рынка стейблкоинов и цифровых активов. Представители криптовалютной индустрии намерены продолжать такие стратегические действия в будущем.