Bitkoin narxining 60 ming AQSH dollari miqdoridagi ko‘rsatkichdan pastga tushib ketish ehtimoli bugungi kunda mutaxassislar tomonidan juda past deb baholanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bunday ishonchli prognozlarga asosiy sabab sifatida uzoq muddatli investorlarning faolligi ko‘rsatilmoqda. Tahlillarga ko‘ra, ushbu toifadagi sarmoyadorlar o‘z ixtiyoridagi aktivlar miqdorini umumiy taklifning qariyb 72 foizigacha yetkazgan.
Hozirgi vaqtda yirik egalar qo‘lida 15 million donadan ortiq bitkoin jamlangan bo‘lib, bu holat bozorda narxlar barqarorligini ta’minlovchi eng muhim omillardan biri bo‘lib xizmat qilmoqda. Texnik tahlil natijalari ham ijobiy o‘zgarishlardan darak bermoqda.
Xususan, haftalik nisbiy kuch indeksi muhim nazorat nuqtasini qayta sinovdan o‘tkazdi. Tarixiy tajriba shuni ko‘rsatadiki, bitkoin ko‘rsatkichlari ushbu chegaradan yuqoriga ko‘tarilgandan so‘ng, odatda, uzoq muddatli o‘sish davri boshlanadi.
O‘tmishda faqatgina 2022-yilda yirik birjalardan birining inqirozi sababli ushbu tartib buzilgan edi. Biroq ayni paytdagi bozor holati ancha mustahkam va ijobiy ko‘rinishga ega ekani ta’kidlanmoqda.
Soha tahlilchilarining fikricha, raqamli aktivlarni bir yildan ortiq vaqt davomida hamyonlarida saqlayotgan investorlar ulushi tarixiy darajaga yetgan. Bunday holat avvalroq 2013, 2016 va 2019-yillardagi yirik yuksalish bosqichlari oldidan ham kuzatilgan edi.
Hozirgi vaqtda bozorda sarmoyalarni sotish emas, balki ularni faol tarzda to‘plash jarayoni ketmoqda. Bu esa kelajakda taklifning kamayishi va talabning ortishi hisobiga narxlarning yanada yuqorilashiga zamin yaratadi.
Tarmoq ichidagi ma’lumotlar ham ushbu tendensiyani to‘liq tasdiqlamoqda. Uzoq muddatli saqlanayotgan bitkoinlar miqdori so‘nggi yillardagi eng yuqori ko‘rsatkichga yetib, 15 million donadan oshdi.
Bu muomaladagi jami tangalarning salmoqli qismini tashkil etadi. Sotuvga chiqariladigan erkin aktivlar hajmi qisqarayotgani bozorda barqarorlikni oshirmoqda.
Garchi maynerlar tomonidan birjalarga oz miqdorda likvidlik yetkazib berilayotgan bo‘lsa-da, umumiy ijobiy ko‘rsatkichlar fonida bu holat bozorga keskin salbiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmayapti. Aksincha, yirik investorlarning ishonchi ortib borayotgani bitkoinning yaqin kelajakdagi mavqeyini yanada mustahkamlaydi.

Ожидается, что цена биткоина стабилизируется из-за активности инвесторов.
Вероятность падения цены биткоина ниже отметки в 60 тысяч долларов США сегодня оценивается экспертами как крайне низкая. Об этом сообщил Zamin.uz.
Основной причиной таких уверенных прогнозов называется активность долгосрочных инвесторов. По данным аналитиков, эта категория инвесторов увеличила объем своих активов до почти 72 процентов от общего предложения.
В настоящее время крупные держатели контролируют более 15 миллионов биткоинов, и это состояние служит одним из ключевых факторов, обеспечивающих стабильность цен на рынке. Технический анализ также указывает на положительные изменения.
В частности, недельный индекс относительной силы повторно прошел важный контрольный пункт. Исторический опыт показывает, что когда показатели биткоина поднимаются выше этого уровня, как правило, начинается период долгосрочного роста.
Исключением стал только 2022 год, когда эта закономерность была нарушена из-за краха одной из крупных бирж. Однако текущее состояние рынка описывается как значительно более стабильное и позитивное.
Согласно мнению экспертов, инвесторы, которые хранят цифровые активы более года, достигли исторического максимума по доле. Такая ситуация наблюдалась ранее перед значительными ростами в 2013, 2016 и 2019 годах.
В настоящее время на рынке наблюдается не продажа активов, а их активное накопление. Это создает предпосылки для дальнейшего роста цен за счет снижения предложения и роста спроса.
Данные внутри сети также полностью подтверждают эту тенденцию. Количество биткоинов, находящихся в долгосрочном хранении, достигло самого высокого уровня за последние годы и превысило 15 миллионов монет.
Это составляет значительную часть общего объема монет в обращении. Уменьшение объема свободно доступных активов способствует повышению стабильности на рынке.
Хотя майнеры и поставляют небольшие объемы ликвидности на биржи, на фоне общего положительного тренда ожидать сильного негативного влияния на рынок не приходится. Наоборот, растущее доверие крупных инвесторов укрепляет позиции биткоина в ближайшей перспективе.