Ekspertning fikriga ko‘ra, raqamli oltin narxi 75 000 va 76 000 dollar oralig‘idagi muhim tayanch nuqtalarini boy berganidan so‘ng, 60 000 dollar darajasigacha pastlashi ehtimoli mavjud. Odatda juma kunlari kuzatiladigan narx pasayishlari bozorning qayta tiklanishi bilan yakunlanadi, biroq ayni paytda joriy narxlardan yuqorida, xususan, 79 000 dollar atrofida birja fyucherslari o‘rtasida bo‘shliqlar saqlanib qolmoqda.
Bu holat bozor ishtirokchilari orasida ma’lum xavotirlarni keltirib chiqarmoqda. Ushbu tahliliy prognozlar AQSH Federal rezerv tizimi raisligiga tayinlangan Kevin Uorsh va uning foiz stavkalari bo‘yicha olib boradigan siyosati atrofidagi iqtisodiy noaniqliklar fonida yangramoqda.
Hozirgi kunda Bitcoin bozoridagi pasayish davri yettinchi oyga cho‘zildi. Ayrim prognoz platformalarining ma’lumotlariga ko‘ra, kelgusi yillarda narxning sezilarli darajada tushishi ehtimoli ham yo‘q emas.
Masalan, 2026-yilga borib narxning 55 000 dollargacha tushish ehtimoli ellik bir foizni, yanada pastroq darajaga tushishi esa o‘ttiz bir foizni tashkil etishi taxmin qilinmoqda. Shunga qaramay, tarmoq ichidagi raqamli ma’lumotlar vaziyat unchalik og‘ir emasligini ko‘rsatmoqda.
Tahlillarga ko‘ra, aylanmadagi jami Bitcoin zaxirasining yetmish bir foizi uzoq muddatli sarmoyadorlar qo‘lida saqlanmoqda. Bu esa narxning 60 000 dollardan pastga tushib ketish ehtimolini kamaytiradi.
Boshqa bir tahlilchi Mettyu Xaylandning ta’kidlashicha, fevral oyidagi past ko‘rsatkichlardan so‘ng aktivning o‘sish tendensiyasi kuzatilgan bo‘lib, bu tarixan bozorning ko‘tarilish bosqichi boshlanishidan darak beradi. Hozirgi vaqtda Bitcoin o‘zining uzoq muddatli harakatlanuvchi o‘rtacha ko‘rsatkichlaridan pastroq darajada sotilmoqda.
Agar asosiy kriptovalyuta muhim qo‘llab-quvvatlash darajalarini o‘zida saqlab qola olmasa, bozor yana bir necha oylik turg‘unlik va narxlarning bir joyda depsinish davriga kirishi mumkin. Sarmoyadorlar va bozor ishtirokchilari uchun yaqin haftalardagi iqtisodiy o‘zgarishlar va yirik moliyaviy qarorlar hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘ladi.

Эксперт заявил, что цена биткоина может упасть до 60 тысяч долларов.
Аналитик криптовалютного рынка Майкл ван де Поппе опубликовал свои очередные прогнозы относительно цены Биткоина. Об этом сообщило Zamin.uz.
По мнению эксперта, после потери важных точек поддержки в диапазоне от 75 000 до 76 000 долларов, цена цифрового золота может снизиться до уровня 60 000 долларов. Обычно падения цен, наблюдаемые по пятницам, завершаются восстановлением рынка, однако в настоящее время выше текущих цен, в частности в районе 79 000 долларов, сохраняются разрывы между биржевыми фьючерсами.
Эта ситуация вызывает определенные опасения среди участников рынка. Данные аналитические прогнозы звучат на фоне экономической неопределенности вокруг Кевина Уорша, назначенного на пост главы Федеральной резервной системы США, и его политики в отношении процентных ставок.
На сегодняшний день период спада на рынке Биткоина растянулся на семь месяцев. Согласно данным некоторых прогнозных платформ, в ближайшие годы вероятность значительного падения цены также исключать нельзя.
Например, предполагается, что к 2026 году вероятность падения цены до 55 000 долларов составит пятьдесят один процент, а падение до еще более низкого уровня — тридцать один процент. Несмотря на это, внутренние цифровые данные сети показывают, что ситуация не столь критична.
Согласно анализу, семьдесят один процент всех находящихся в обращении резервов Биткоина удерживаются долгосрочными инвесторами. Это снижает вероятность падения цены ниже 60 000 долларов.
Другой аналитик, Мэтью Хайленд, отметил, что после низких показателей в феврале наблюдалась тенденция к росту актива, что исторически предвещает начало фазы подъема рынка. В настоящее время Биткоин торгуется ниже своих долгосрочных скользящих средних.
Если основная криптовалюта не сможет удержать важные уровни поддержки, рынок может войти в период многомесячной стагнации и бокового движения цен. Для инвесторов и участников рынка решающее значение будут иметь экономические изменения и крупные финансовые решения в ближайшие недели.