Tramp raqamli aktivlarni to'lov tizimiga integratsiya qilish haqida farmon imzoladi
Amerika Qo'shma Shtatlari Federal rezerv tizimi o'tgan yilning oxirida e'lon qilingan taklifni takomillashtirib, soddalashtirilgan asosiy hisobvaraqlarni joriy etish bo'yicha yangi loyihani taqdim etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashabbus bilan bir vaqtda, Prezident Donald Tramp raqamli aktivlarni mamlakatning mavjud to'lov tarmoqlari bilan yanada kengroq integratsiya qilishni ko'zda tutuvchi muhim ijrochi farmonni imzoladi. Mazkur choralar kriptovalyuta sanoatining federal moliya tizimiga kirib borish jarayonini sezilarli darajada tezlashtirishi kutilmoqda.
Bu boradagi ma'lumotlar nufuzli nashrlar tomonidan keng yoritilmoqda. Donald Tramp tomonidan imzolangan farmonlar hukumat zimmasiga amaldagi qoidalarni yangilash va raqamli valyutalarni kundalik to'lov tizimlariga izchil kiritish vazifasini yuklaydi.
Shu bilan birga, G'aznachilik departamenti va tegishli nazorat organlariga Bank sirini saqlash to'g'risidagi qonun doirasida tekshiruvlarni kuchaytirish topshirig'i berildi. Ushbu qat'iy chora-tadbirlar noqonuniy transchegaraviy moliyaviy operatsiyalar hamda soliq to'lashdan bo'yin tovlash holatlariga qarshi samarali kurashishga xizmat qiladi.
Federal rezerv tizimi taqdim etgan yangilangan taklif moliyaviy texnologiyalar va kripto-kompaniyalarga to'liq bank litsenziyasiga ega bo'lmasdan turib, markaziy bankning to'lov infratuzilmasidan foydalanish imkoniyatini yaratadi. Mazkur hujjatda ushbu muassasalarning davlat to'lov tizimlariga kirish tartibi va shartlari batafsil bayon etilgan.
Biroq, ekspertlarning ta'kidlashicha, ushbu jarayonni to'liq va qonuniy amalga oshirish uchun AQSH Kongressi tomonidan tegishli huquqiy baza yaratilishi va qonunchilikka o'zgartirishlar kiritilishi talab etilishi mumkin. Yangi tartibga ko'ra, regulyatorlar zamonaviy texnologik firmalarning tartibga solinadigan an'anaviy tashkilotlar bilan hamkorlik qilishiga to'sqinlik qilayotgan mavjud qoidalarni qayta ko'rib chiqadi.
Federal rezerv tizimiga a'zo bo'lgan banklar esa sug'urtalanmagan depozit muassasalariga to'lov hisobvaraqlarini mustaqil ravishda taqdim etish imkoniyatlarini har tomonlama baholaydilar. Bu kabi o'zgarishlar raqamli aktivlarning an'anaviy iqtisodiyot bilan mustahkam bog'lanishida va moliya bozorining yangi bosqichga chiqishida muhim burilish nuqtasi bo'lishi kutilmoqda.

Трамп подписал указ о цифровой интеграции активов в платежную систему
Федеральная резервная система США улучшила и упростила предложение, объявленное в конце прошлого года, о введении упрощенных основных отчетов, представив новый проект. Об этом сообщило Zamin.uz.
Одновременно с этим президент Дональд Трамп подписал важный исполнительный указ, направленный на дальнейшую интеграцию цифровых активов в существующие платежные системы страны. Ожидается, что эти меры значительно ускорят процесс входа криптовалютной отрасли в федеральную финансовую систему.
Эта информация широко освещается влиятельными изданиями. Указы, подписанные Дональдом Трампом, возлагают на правительство задачу обновления действующих правил и плавного внедрения цифровых валют в повседневные платежные системы.
Кроме того, Министерство финансов и соответствующие надзорные органы получили указание усилить проверки в рамках Закона о банковской тайне. Эти строгие меры направлены на эффективное противодействие незаконным трансграничным финансовым операциям и уклонению от уплаты налогов.
Обновленное предложение Федеральной резервной системы создает возможность для финансовых технологий и криптокомпаний пользоваться платежной инфраструктурой центрального банка без получения полной банковской лицензии. В данном документе подробно изложен порядок и условия доступа этих учреждений к государственной платежной системе.
Однако, как подчеркивают эксперты, для полного и законного осуществления этого процесса может потребоваться создание соответствующей правовой базы Конгрессом США и внесение изменений в законодательство. Согласно новому порядку, регуляторы пересматривают существующие правила, которые препятствуют сотрудничеству современных технологических компаний с традиционными финансовыми учреждениями.
Банки, входящие в состав Федеральной резервной системы, оценивают возможности независимого предоставления платежных отчетов неподдерживаемым депозитным учреждениям со всех сторон. Такие изменения, как ожидается, станут важным поворотным пунктом в укреплении связи цифровых активов с традиционной экономикой и переходе финансового рынка на новый этап.