Trampning Eron bilan kelishuvi kriptovalyuta bozorini keskin o‘stirdi
Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp Eron bilan tinchlik bitimi bo‘yicha muhim siljishlarga erishilganini ma’lum qilganidan so‘ng, jahon kriptovalyuta bozori jonlandi va uning umumiy qiymati qariyb 75 milliard dollarga oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tramp o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida AQSH, Eron va Yaqin Sharqning bir qator davlatlari o‘rtasidagi kelishuv shartlari asosiy masalalar bo‘yicha muvofiqlashtirilganini bildirdi. Ushbu yangilik xalqaro moliya bozorlarida ijobiy kayfiyatni uyg‘otdi.
Muzokaralar jarayonida Saudiya Arabistoni, Birlashgan Arab Amirliklari, Qatar, Pokiston, Turkiya, Misr, Iordaniya va Bahrayn kabi mintaqaning yetakchi mamlakatlari faol ishtirok etmoqda. Donald Trampning ta’kidlashicha, hozirda yakuniy bosqichda turgan ushbu tarixiy bitim Hormuz bo‘g‘ozini qayta ochishni ham nazarda tutadi.
Ma’lumki, ushbu muhim suv yo‘lining yopilishi jahon bozorida energiya resurslari narxining keskin ko‘tarilishiga va ko‘plab davlatlarda yashash xarajatlarining ortishiga olib kelgan edi. Geosiyosiy taranglikning kuchayishi so‘nggi vaqtlarda bitkoin kabi yuqori xavfli aktivlarga bo‘lgan sarmoyaviy qiziqishni pasaytirib, ularning narxiga salbiy ta’sir ko‘rsatayotgan edi.
AQSH Davlat kotibi Marko Rubio ham ushbu masalada o‘z munosabatini bildirib, Eron hech qachon yadroviy qurolga ega bo‘lmasligi va o‘zidagi boyitilgan uran zaxiralarini topshirishi kerakligini qat’iy talab sifatida ilgari surdi. Bu boradagi talablar kelishuvning asosiy shartlaridan biri bo‘lib qolmoqda.
Bozordagi tahliliy ma’lumotlarga ko‘ra, shanba kuni bitkoin narxi so‘nggi besh haftalik eng past ko‘rsatkichga tushib, 74 ming 250 dollarni tashkil etgan edi. Biroq siyosiy maydondagi ijobiy xabarlar fonida raqamli aktiv yakshanba tongida o‘z qiymatini tiklab, 77 ming dollarlik marrani qayd etdi.
Ayni paytda asosiy kriptovalyuta 76 ming 800 dollar atrofida sotilmoqda. Shunga qaramay, bitkoin hali ham 82 ming dollarlik qarshilik darajasini yorib o‘ta olgani yo‘q va umumiy pasayish holatini saqlab turibdi.

Встреча Трампа с Ираном резко взбудоражила криптовалютный рынок
Президент США Дональд Трамп объявил о достижении значительного прогресса в переговорах по мирному соглашению с Ираном, после чего мировой криптовалютный рынок оживился, и его общая стоимость выросла до примерно 75 миллиардов долларов. Об этом сообщило Zamin.uz.
Трамп написал в своей социальной сети, что условия соглашения между США, Ираном и рядом стран Ближнего Востока согласованы по ключевым вопросам. Эта новость подняла настроение на международных финансовых рынках.
В переговорах активно участвуют ведущие страны региона, такие как Саудовская Аравия, Объединённые Арабские Эмираты, Катар, Пакистан, Турция, Египет, Иордания и Бахрейн. Как подчеркнул Трамп, в финальной стадии находится этот исторический договор, который также предусматривает повторное открытие Ормузского пролива.
Известно, что блокировка этого важного морского пути ранее привела к резкому росту цен на энергоресурсы на мировом рынке и увеличению расходов на проживание во многих странах. Усиление геополитической напряжённости в последние годы снижало интерес инвесторов к высокорискованным активам, таким как биткойн, негативно влияя на их цены.
Госсекретарь США Марко Рубио также выразил свою позицию по этому вопросу, заявив, что Иран никогда не должен обладать ядерным оружием и должен сдать свои обогащённые урановые запасы, выдвигая это как абсолютное требование. Эти требования остаются одним из ключевых условий соглашения.
Согласно аналитическим данным рынка, в субботу цена биткойна упала до самого низкого уровня за последние пять недель, составив 74 250 долларов. Однако благодаря позитивным новостям в политической сфере в воскресенье утром цифровые активы восстановили свою стоимость, достигнув отметки в 77 000 долларов.
В то же время основная криптовалюта торгуется около уровня 76 800 долларов. Несмотря на это, биткойн пока не смог преодолеть уровень сопротивления в 82 000 долларов и сохраняет общую тенденцию к снижению.