Bitkoin qazib olish faoliyati bilan shugʻullanuvchi TeraWulf kompaniyasi Amerika Qoʻshma Shtatlarining Kentukki shtatida yirik maʼlumotlar markazini barpo etish maqsadida maxsus maydon sotib oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur loyiha kompaniyaning sunʼiy intellekt va yuqori samarali hisoblash yoʻnalishidagi biznesini kengaytirish strategiyasining muhim qismi hisoblanadi. Ushbu qadam bitkoin maynerlarining faqatgina anʼanaviy kriptovalyuta qazib olish bilan cheklanib qolmay, oʻz faoliyat turlarini diversifikatsiya qilayotganidan dalolat beradi.
Kompaniya tomonidan berilgan rasmiy bayonotga koʻra, yangi obʼekt kelajakda bir gigavattdan ortiq sunʼiy intellekt va yuqori samarali hisoblash quvvatini qoʻllab-quvvatlash imkoniyatiga ega boʻladi. Rejaga muvofiq, dastlabki besh yuz megavatt quvvat 2028-yilda ishga tushiriladi, qolgan qismi esa 2030-yilga qadar toʻliq yakunlanadi.
Loyihaning uzoq muddatli elektr energiyasi yetkazib berish shartnomalari bilan taʼminlangani kompaniyaning zamonaviy texnologik infratuzilmani rivojlantirishga qanchalik jiddiy eʼtibor qaratayotganini tasdiqlaydi. Soʻnggi chorak yakunlariga koʻra, TeraWulf kompaniyasining yuqori samarali hisoblash sohasidagi daromadi bir yuz oʻn yetti foizga oshgan.
Garchi sunʼiy intellekt infratuzilmasiga kiritilgan yirik sarmoyalar tufayli choraklik hisobotlarda zarar kuzatilgan boʻlsa-da, kompaniya Morgan Stanley banki orqali uch milliard dollarlik moliyalashtirish kelishuviga erishishga muvaffaq boʻldi. Ushbu muhim bitimni qoʻllab-quvvatlash jarayonida Google korporatsiyasi ham ishtirok etmoqda.
Kentukkidagi yangi loyiha haqidagi xabarlar tarqalishi ortidan TeraWulf aksiyalari Nyu-York birjasida qariyb oʻn toʻrt foizga qimmatlashdi va har bir aksiya narxi yigirma olti dollarga yaqinlashdi. Investorlar kompaniyaning sunʼiy intellekt bozoridagi oʻrnini mustahkamlashiga va kelajakdagi salohiyatiga katta ishonch bildirmoqda.
Bu esa kompaniya qiymatining barqaror oʻsishiga xizmat qilmoqda. Hozirgi vaqtda TeraWulf bilan bir qatorda Hut 8, HIVE Digital va MARA Holdings kabi boshqa yirik bitkoin maynerlari ham sunʼiy intellekt va yuqori samarali hisoblash texnologiyalariga oʻtishni boshlagan.
TeraWulf aksiyalari yil boshidan buyon qariyb bir yuz yigirma foizga oʻsib, nufuzli S va P 500 indeksi hamda anʼanaviy texnologiya sektoridagi koʻplab yetakchi kompaniyalardan oʻzib ketishga erishdi.
Toshkentda ingliz huquqi asosida xalqaro moliya markazi tashkil etiladi
O‘zbekiston xalqaro kapital bozorlariga chiqish borasida yangi va muhim bosqichga qadam qo‘ymoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Davlatimiz rahbari tomonidan Toshkent xalqaro moliya markazi

Компания TeraWulf создаст крупный центр искусственного интеллекта в США
Компания TeraWulf, занимающаяся добычей биткойнов, приобрела специальный участок в штате Кентукки, США, с целью расширения крупного центра обработки данных. Об этом сообщило Zamin.uz.
Указанный проект является важной частью стратегии компании по расширению бизнеса в сфере искусственного интеллекта и высокопроизводительных вычислений. Этот шаг свидетельствует о том, что майнеры биткойнов выходят за рамки традиционной добычи криптовалюты и диверсифицируют свою деятельность.
Согласно официальному заявлению компании, новый объект в будущем сможет поддерживать более одного гигаватта мощности искусственного интеллекта и высокопроизводительных вычислений. Согласно плану, первые 500 мегаватт мощности будут запущены в 2028 году, а оставшаяся часть будет полностью завершена к 2030 году.
Наличие долгосрочных договоров на поставку электроэнергии подтверждает серьезное внимание компании к развитию современной технологической инфраструктуры. По данным за последний квартал, доход TeraWulf в сфере высокопроизводительных вычислений вырос на 117 процентов.
Несмотря на то, что крупные инвестиции в инфраструктуру искусственного интеллекта привели к убыткам в квартальных отчетах, компания смогла достичь соглашения о финансировании на сумму три миллиарда долларов через банк Morgan Stanley. В этом важном процессе поддержки также участвует корпорация Google.
После распространения новостей о новом проекте в Кентукки акции TeraWulf на Нью-Йоркской бирже подорожали почти на четырнадцать процентов, а цена одной акции приблизилась к двадцати шести долларам. Инвесторы выражают большое доверие укреплению позиции компании на рынке искусственного интеллекта и её будущим перспективам.
Это способствует стабильному росту стоимости компании. В настоящее время вместе с TeraWulf другие крупные майнеры биткойнов, такие как Hut 8, HIVE Digital и MARA Holdings, также начали переход на технологии искусственного интеллекта и высокопроизводительных вычислений.
Акции TeraWulf с начала года выросли почти на сто двадцать процентов, достигнув уровня влиятельных компаний из индекса S&P 500 и многих лидеров традиционного технологического сектора.