VBNB belgisi ostida savdo qilinadigan ushbu yangi fond investorlarga Binance ekotizimi bilan bog'liq bo'lgan kriptovalyutaga an'anaviy brokerlik hisobvaraqlari orqali xavfsiz va tartibga solingan holda sarmoya kiritish imkoniyatini taqdim etadi. Mazkur yangilik xalqaro moliya bozorlaridagi nufuzli nashrlar tomonidan keng yoritilmoqda.
E'lon qilingan ma'lumotlarga ko'ra, mazkur birja fondi jismoniy jihatdan malakali saqlovchi tomonidan maxsus sovuq hamyonlarda himoyalangan BNB raqamli aktivlari bilan to'liq ta'minlangan. BNB tarmog'ining asosiy aktivi hisoblangan ushbu vosita tranzaksiya to'lovlarini amalga oshirishda muhim o'rin tutadi.
VanEck kompaniyasi kelajakda huquqiy to'siqlar bo'lmasa, fond tarkibiga qo'shimcha daromad keltiruvchi mexanizmlarni ham qo'shishni rejalashtirmoqda. VanEck mutaxassislari BNB tarmog'ini kundalik faol foydalanuvchilar soni va o'tkazmalar hajmi bo'yicha dunyodagi eng yirik blokcheyn tizimlaridan biri deb baholamoqda.
Hozirgi vaqtda ushbu tarmoqda o'n olti milliard dollardan ortiq barqaror kriptovalyutalar ta'minoti va qariyb to'rt milliard dollarga yaqin tokenizatsiya qilingan real aktivlar mavjudligi uning moliyaviy barqarorligidan dalolat beradi. Bozor tahlillariga ko'ra, BNB qariyb sakson besh yarim milliard dollarlik umumiy qiymati bilan dunyodagi eng yirik beshta raqamli aktiv qatoridan joy olgan.
Ayni paytda ushbu aktivning narxi olti yuz o'ttiz dollar atrofida barqarorlashgan bo'lib, uning bir kunlik savdo aylanmasi qariyb to'qqiz yuz million dollarga yaqinlashmoqda. Bu ko'rsatkichlar investorlarning mazkur loyihaga bo'lgan ishonchi yuqori ekanini ko'rsatadi.
So'nggi oylarda Amerika moliya bozorida muqobil blokcheyn tarmoqlari bilan bog'liq yangi turdagi investitsiya mahsulotlari oqimi sezilarli darajada kuchaydi. Avvalroq bir qator yirik kompaniyalar boshqa tarmoqlar uchun ham shunga o'xshash fondlarni muomalaga chiqargan edi.
Shuningdek, dunyoning eng nufuzli banklari ham raqamli aktivlar bilan bog'liq faol boshqariladigan strategiyalarga katta qiziqish bildirmoqda. Bu esa an'anaviy moliya tizimi va kriptovalyutalar dunyosi tobora yaqinlashib borayotganini anglatadi.

В США впервые запущен спотовый биржевой фонд BNB
Инвестиционная компания VanEck в четверг официально объявила о запуске первого в Соединенных Штатах спотового биржевого фонда BNB. Об этом сообщило Zamin.uz.
Новый фонд, торгуемый под тикером VBNB, предоставляет инвесторам возможность безопасно и регулируемо инвестировать в криптовалюту, связанную с экосистемой Binance, через традиционные брокерские счета. Данная новость широко освещается в авторитетных изданиях международных финансовых рынков.
Согласно опубликованным данным, этот биржевой фонд полностью обеспечен цифровыми активами BNB, которые защищены на специальных холодных кошельках квалифицированным кастодианом. Данный инструмент, являющийся основным активом сети BNB, играет важную роль в осуществлении платежей за транзакции.
Компания VanEck планирует в будущем, при отсутствии правовых препятствий, добавить в состав фонда дополнительные механизмы получения дохода. Специалисты VanEck оценивают сеть BNB как одну из крупнейших блокчейн-систем в мире по количеству активных ежедневных пользователей и объему переводов.
На данный момент наличие в этой сети обеспечения стейблкоинами на сумму более шестнадцати миллиардов долларов и токенизированных реальных активов на сумму почти четыре миллиарда долларов свидетельствует о ее финансовой стабильности. Согласно рыночному анализу, BNB с общей стоимостью около восьмидесяти пяти с половиной миллиардов долларов входит в пятерку крупнейших цифровых активов мира.
В настоящее время цена этого актива стабилизировалась в районе шестисот тридцати долларов, а его суточный торговый оборот приближается к девятистам миллионам долларов. Эти показатели свидетельствуют о высоком доверии инвесторов к данному проекту.
В последние месяцы на финансовом рынке США значительно усилился поток новых типов инвестиционных продуктов, связанных с альтернативными блокчейн-сетями. Ранее ряд крупных компаний выпустили аналогичные фонды и для других сетей.
Кроме того, самые влиятельные банки мира также проявляют большой интерес к активно управляемым стратегиям, связанным с цифровыми активами. Это означает, что традиционная финансовая система и мир криптовалют становятся все ближе.