Texas shtati bitkoin zaxiralarini bevosita saqlash tizimiga o‘tmoqda
Amerika Qo‘shma Shtatlarining Texas shtati o‘zining strategik bitkoin zaxirasini boshqarishda yangi bosqichga o‘tishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shtat hukumati raqamli aktivlarni bevosita saqlash maqsadida mavjud mablag‘larni BlackRock kompaniyasining iShares Bitcoin Trust jamg‘armasidan to‘g‘ridan-to‘g‘ri raqamli valyuta ko‘rinishiga o‘tkazishga qaror qildi. Tegishli nazorat organi tomonidan e’lon qilingan hujjatlarga ko‘ra, endilikda Texas uchinchi tomon xizmat ko‘rsatuvchilari orqali kriptovalyutalarni bevosita oncheyn tizimida saqlashni maqsad qilgan.
Ushbu ma’lumotlar nufuzli nashrlar tomonidan tasdiqlangan bo‘lib, shtatning raqamli iqtisodiyotga bo‘lgan jiddiy yondashuvini ko‘rsatmoqda. Hozirgi vaqtda Texas shtati strategik bitkoin zaxirasi uchun o‘n million dollar miqdorida mablag‘ ajratgan.
Shu kunga qadar ushbu mablag‘lar vaqtinchalik chora sifatida maxsus aksiyalarga yo‘naltirilgan edi. Yangi e’lon qilingan tender shartlariga ko‘ra, g‘olib deb topilgan kompaniya shtat nomidan bitkoin va boshqa saralangan kriptovalyutalarni sotib olish, xavfsiz saqlash hamda ularni boshqarish bo‘yicha to‘liq mas’uliyatni o‘z zimmasiga oladi.
Shuningdek, xizmat ko‘rsatuvchi tashkilot barcha jarayonlar bo‘yicha muntazam hisobot berib borishi talab etiladi. Belgilangan tartibga ko‘ra, tanlangan hamkor shartnoma imzolanganidan so‘ng oltmish kun ichida barcha aktivlarni bevosita bitkoin ko‘rinishiga o‘tkazishi shart.
Xizmat ko‘rsatuvchi kompaniya yuqori darajadagi xavfsizlik choralarini ta’minlashi va zaxiraning joriy qiymatini jamoatchilikka ochiq ko‘rsatib turuvchi maxsus veb-sahifani ishga tushirishi lozim. Bu qadam investitsiyalarning shaffofligini ta’minlashga xizmat qiladi.
Texas shtatining vaqtinchalik nazoratchisi Kelli Xenkok ushbu jarayonni samarali boshqarish uchun maxsus maslahat qo‘mitasi a’zolarini ham tayinladi. Qo‘mita tarkibiga kiritilgan tajribali mutaxassislar investitsiya strategiyasi hamda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan xavflarni boshqarish bo‘yicha o‘z tavsiyalarini berib boradilar.
Bu kabi choralar shtatning moliyaviy barqarorligini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega. Ushbu tashabbus mualliflari bitkoin va boshqa yirik raqamli aktivlarni inflyatsiya hamda iqtisodiy o‘zgaruvchanlikka qarshi ishonchli himoya vositasi sifatida baholamoqdalar.
Texas shtatining bunday dadil qadami uning blokcheyn texnologiyalari va zamonaviy moliya tizimi sohasidagi yetakchilik mavqeini yanada mustahkamlashi kutilmoqda. Mazkur tajriba kelajakda boshqa hududlar uchun ham namuna bo‘lishi mumkin.

Штат Техас переходит на систему прямого хранения биткоин-резервов
Штат Техас, США, планирует перейти на новый этап управления своим стратегическим резервом биткоинов. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Правительство штата решило перевести имеющиеся средства из фонда iShares Bitcoin Trust компании BlackRock непосредственно в цифровую валюту с целью прямого хранения цифровых активов. Согласно документам, опубликованным соответствующим регулирующим органом, теперь Техас намерен хранить криптовалюты непосредственно в системе on-chain через сторонних поставщиков услуг.
Эти данные были подтверждены авторитетными изданиями, что демонстрирует серьезный подход штата к цифровой экономике. На данный момент штат Техас выделил десять миллионов долларов на стратегический резерв биткоинов.
До настоящего времени эти средства в качестве временной меры были направлены в специальные акции. Согласно условиям недавно объявленного тендера, компания-победитель возьмет на себя полную ответственность за покупку, безопасное хранение и управление биткоинами и другими отобранными криптовалютами от имени штата.
Кроме того, организация-поставщик услуг обязана предоставлять регулярные отчеты по всем процессам. Согласно установленному порядку, выбранный партнер должен перевести все активы непосредственно в биткоины в течение шестидесяти дней после подписания контракта.
Компания-поставщик услуг должна обеспечить высокий уровень мер безопасности и запустить специальную веб-страницу, которая будет публично отображать текущую стоимость резерва. Этот шаг послужит обеспечению прозрачности инвестиций.
Временный контролер штата Техас Келли Хенкок также назначил членов специального консультативного комитета для эффективного управления этим процессом. Опытные специалисты, вошедшие в состав комитета, будут давать свои рекомендации по инвестиционной стратегии и управлению возможными рисками.
Подобные меры имеют важное значение для обеспечения финансовой стабильности штата. Авторы данной инициативы оценивают биткоин и другие крупные цифровые активы как надежный инструмент защиты от инфляции и экономической нестабильности.
Ожидается, что такой смелый шаг штата Техас еще больше укрепит его лидерские позиции в области блокчейн-технологий и современной финансовой системы. Данный опыт в будущем может стать примером и для других регионов.