O‘zbekistonning tashqi savdo aylanmasi besh oyda 32,8 milliard dollarga yetdi
O‘zbekiston Respublikasi tashqi savdo aylanmasi ko‘rsatkichlari bo‘yicha yangi ma’lumotlar e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Statistika agentligi taqdim etgan hisobotlarga ko‘ra, 2026-yilning yanvar-may oylari davomida mamlakatimizning umumiy tashqi savdo aylanmasi 32,8 milliard AQSH dollarini tashkil etdi. Ushbu raqamlar o‘tgan yilning mos davri bilan solishtirilganda, savdo hajmi 3,7 foizga o‘sganidan dalolat beradi.
Mazkur ko‘rsatkich iqtisodiy aloqalarning izchil rivojlanib borayotganini ko‘rsatadi. Tahliliy ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yilning dastlabki besh oyida eksport hajmi 12,6 milliard dollar etib belgilandi.
Bu o‘tgan yilgi ko‘rsatkichlardan 15,5 foizga kamdir. Shu bilan birga, import amaliyotlari sezilarli darajada faollashgan.
Olib kelingan tovar va xizmatlar qiymati 20,1 milliard dollarga yetib, o‘tgan yilga nisbatan 20,8 foizga ortgan. Ta’kidlash joizki, oltin eksportini hisobga olmagan holda, tovarlar sotuvi 6,5 milliard dollarni tashkil etdi.
Bu esa o‘tgan yilning shu davriga qaraganda 29,4 foizga ko‘p bo‘lib, mamlakatning eksport salohiyati diversifikatsiya qilinayotganini tasdiqlaydi. Hisobot davrida O‘zbekiston dunyoning 185 ta mamlakati bilan o‘zaro manfaatli savdo aloqalarini yo‘lga qo‘ygan.
Tashqi savdo aylanmasida asosiy hamkor davlatlar orasida Xitoy yetakchilik qilmoqda. Umumiy savdo aylanmasining 23,4 foizi aynan ushbu davlat hissasiga to‘g‘ri keladi.
Shuningdek, asosiy iqtisodiy hamkorlar qatoridan Rossiya 17,6 foiz, Qozog‘iston 6,9 foiz, Turkiya 3,7 foiz hamda Afg‘oniston 2,8 foiz ko‘rsatkich bilan joy olgan. Bu ma’lumotlar O‘zbekistonning mintaqaviy va jahon bozoridagi o‘rni tobora mustahkamlanib borayotganini anglatadi.

Внешнеторговый оборот Узбекистана за пять месяцев достиг 32,8 миллиарда долларов
Опубликованы новые данные по показателям внешней торговли Республики Узбекистан. Об этом сообщил Zamin.uz.
Согласно отчётам, представленным Статистическим агентством, за январь-май 2026 года общий объём внешней торговли нашей страны составил 32,8 миллиарда долларов США. Эти показатели указывают на рост торгового оборота на 3,7 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Указанный показатель свидетельствует о динамичном развитии внешнеэкономических связей. По аналитическим данным, объём экспорта за первые пять месяцев текущего года составил 12,6 миллиарда долларов.
Это на 15,5 процента меньше, чем в прошлом году. В то же время импортная деятельность значительно активизировалась.
Стоимость ввезённых товаров и услуг достигла 20,1 миллиарда долларов, что на 20,8 процента больше, чем в прошлом году. Следует отметить, что без учёта экспорта золота продажа товаров составила 6,5 миллиарда долларов.
Это на 29,4 процента больше, чем за аналогичный период прошлого года, что подтверждает диверсификацию экспортного потенциала страны. За отчётный период Узбекистан установил взаимовыгодные торговые отношения с 185 странами мира.
Среди основных партнёров по внешней торговле лидирует Китай, доля которого составляет 23,4 процента от общего объёма внешней торговли.
Кроме того, среди ключевых экономических партнёров: Россия — 17,6 процента, Казахстан — 6,9 процента, Турция — 3,7 процента и Афганистан — 2,8 процента. Эти данные подтверждают укрепление позиции Узбекистана на региональном и глобальном рынках.