O‘zbekistonda dollar kursi ko‘tarilib yangi rekord darajaga yetdi
Xususan, 7-iyul kuni amal qiladigan AQSH dollarining rasmiy kursi avvalgi ko‘rsatkichlarga nisbatan 69–70 so‘m atrofida ko‘tarilishi kutilmoqda. Ushbu ma’lumotlar bank sohasidagi o‘zgarishlarni muntazam yoritib boruvchi manbalar tomonidan taqdim etildi.
Valyuta bozoridagi bunday tebranishlar tadbirkorlar va aholi uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lib, tijorat banklari tomonidan taklif etilayotgan kurslar bir-biridan biroz farq qilishi mumkin. Hozirgi vaqtda respublikamizdagi bir qator moliya muassasalari mijozlar uchun qulay shart-sharoitlarni taklif etmoqda.
Masalan, fuqarolar dollarni sotish niyatida bo‘lsalar, Turonbank, Orient Finans Bank, Ipoteka bank hamda Asakabank kabi muassasalarda eng maqbul narxlar belgilangan. Ushbu banklarda sotish kursi 11 960 so‘mdan 11 970 so‘mgacha bo‘lgan oraliqda shakllangan.
Bu ko‘rsatkichlar bozor konyunkturasidan kelib chiqib, kun davomida o‘zgarishi mumkinligini inobatga olish lozim. Xorijiy valyutani sotib olishni rejalashtirgan mijozlar uchun esa Octobank, Hayotbank, Tengebank va Agrobank xizmatlaridan foydalanish tavsiya etiladi.
Mazkur banklarda sotib olish kursi 12 010 so‘mdan 12 020 so‘mgacha etib belgilangan. Shuni alohida ta’kidlash joizki, valyuta ayirboshlash shoxobchalaridagi narxlar markaziy bank tomonidan o‘rnatilgan kurs hamda ichki talab va taklif asosida shakllanadi.
Shu sababli, amaliyotni bajarishdan oldin tanlangan bankning rasmiy veb-sayti yoki mobil ilovasi orqali joriy kursni qayta tekshirib olish maqsadga muvofiqdir. Valyuta kurslarining dinamikasi iqtisodiy jarayonlarning ajralmas qismi bo‘lib, banklar o‘z mijozlariga eng yaxshi xizmatlarni taqdim etishga intilmoqda.
Agar siz yirik miqdorda valyuta ayirboshlashni rejalashtirayotgan bo‘lsangiz, bank filiallariga bevosita murojaat qilish yoki ularning ishonch telefonlari orqali aniq ma’lumot olishingiz mumkin. Bu sizga o‘z mablag‘laringizni yanada samarali boshqarish va kutilmagan xarajatlarning oldini olish imkonini beradi.

В Узбекистане курс доллара вырос и достиг нового рекордного уровня.
Наблюдается очередное изменение курса иностранных валют на межбанковском рынке Узбекистана. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, ожидается, что официальный курс доллара США, действующий с 7 июля, вырастет на 69–70 сумов по сравнению с предыдущими показателями. Эти данные предоставлены источниками, регулярно освещающими изменения в банковской сфере.
Такие колебания на валютном рынке имеют важное значение для предпринимателей и населения, а курсы, предлагаемые коммерческими банками, могут немного различаться. В настоящее время ряд финансовых учреждений в нашей республике предлагают клиентам удобные условия.
Например, если граждане планируют продать доллары, то наиболее выгодные цены установлены в таких банках, как Turonbank, Orient Finans Bank, Ipoteka Bank и Asakabank. В этих банках курс продажи составляет от 11 960 до 11 970 сумов.
Эти показатели зависят от конъюнктуры рынка и могут меняться в течение дня. Для клиентов, планирующих покупку иностранной валюты, рекомендуется воспользоваться услугами Octobank, Hayotbank, Tengebank и Agrobank.
В этих банках курс покупки установлен в диапазоне от 12 010 до 12 020 сумов. Следует особо отметить, что цены на обмен валюты в обменных пунктах формируются на основе курса, установленного центральным банком, а также внутреннего спроса и предложения.
Поэтому перед совершением операции целесообразно повторно проверить актуальный курс на официальном сайте выбранного банка или в его мобильном приложении. Динамика валютных курсов является неотъемлемой частью экономических процессов, и банки стремятся предоставлять своим клиентам наилучшие услуги.
Если вы планируете обмен крупной суммы валюты, вы можете непосредственно обратиться в отделения банков или получить точную информацию по их надежным телефонам. Это позволит вам более эффективно управлять своими средствами и избежать непредвиденных расходов.