O‘zbekistonda yillik inflyatsiya darajasi iyun oyida kutilmaganda ko‘tarildi
O‘zbekiston iqtisodiyotida joriy yilning iyun oyida narxlar o‘sishi bilan bog‘liq kutilmagan ko‘rsatkichlar qayd etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
May oyida yillik inflyatsiya darajasi so‘nggi yillardagi eng past nuqtaga, ya’ni 5,5 foizgacha tushgan edi. Biroq oradan bir oy o‘tib, ushbu ko‘rsatkich sezilarli darajada o‘zgarib, yillik hisobda 6,4 foizga yetdi.
Bu haqda moliyaviy tahlillarni yoritib boruvchi manbalar ma’lumot bermoqda. Odatda mamlakatimiz iqtisodiyoti uchun iyun oyi deflyatsiya davri hisoblanadi.
Ya’ni, yoz faslining boshlanishi bilan bozorlarda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining ko‘payishi natijasida narx-navoning pasayishi kuzatilar edi. Avvalgi yillarning statistik ma’lumotlariga nazar tashlaydigan bo‘lsak, iyun oyida narxlar o‘rtacha 0,2 foizga arzonlashgani ma’lum bo‘ladi.
Ammo joriy yilda mazkur an’anaviy jarayon buzilib, narxlar umumiy hisobda 0,6 foizga ko‘tarilgani kuzatildi. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, iste’mol bozoridagi narxlar o‘sishiga may oyida energiya resurslari tariflarining oshirilishi asosiy turtki bo‘lgan.
Elektr energiyasi va tabiiy gaz narxlarining o‘zgarishi bevosita mahsulotlar hamda xizmatlar tannarxiga ta’sir ko‘rsatib, inflyatsiya darajasining tezlashishiga olib keldi. Bu kabi o‘zgarishlar iqtisodiy faollik va aholining xarid qobiliyatiga ham o‘z ta’sirini o‘tkazmay qolmaydi.
Joriy yilning yakuniy ko‘rsatkichlari bo‘yicha prognozlar ham e’lon qilindi. Tahlilchilarning taxminiga ko‘ra, 2026-yil oxiriga borib mamlakatda yillik inflyatsiya darajasi 6,5 foiz atrofida shakllanadi.
Hozirgi kunda iqtisodiy barqarorlikni ta’minlash va narxlar keskin oshib ketishining oldini olish maqsadida tegishli moliya tashkilotlari tomonidan zaruriy choralar ko‘rilmoqda. Iqtisodiy jarayonlarning keyingi rivoji jahon bozoridagi vaziyat va ichki iqtisodiy islohotlarning samaradorligiga bog‘liq bo‘ladi.

В Узбекистане годовая инфляция в июне неожиданно выросла.
В Узбекистане в июне текущего года отмечены неожиданные показатели, связанные с ростом цен. Об этом сообщает Zamin.uz.
В мае уровень годовой инфляции достиг одного из самых низких показателей за последние годы — не выше 5,5 процентов. Однакож, через месяц этот показатель заметно изменился, достигнув 6,4 процента по годовым данным.
Об этом сообщают источники, занимающиеся финансовым анализом. Обычно июнь месяц является периодом дефляции для экономики нашей страны.
То есть, с началом летнего сезона наблюдалось снижение цен из-за роста сельскохозяйственной продукции на рынках. По статистическим данным предыдущих лет, в июне цены в среднем снижались на 0,2 процента.
Однако в текущем году этот традиционный процесс нарушился, и в целом цены выросли на 0,6 процента. По мнению экспертов, рост тарифов на энергоносители в мае стал основной причиной роста цен на рынке потребления.
Изменение цен на электроэнергию и природный газ напрямую повлияло на себестоимость товаров и услуг, ускоряя рост уровня инфляции. Подобные изменения не могут не отразиться на экономической активности и покупательной способности населения.
Также объявлены прогнозы окончательных показателей текущего года. По оценкам аналитиков, к концу 2026 года уровень годовой инфляции в стране достигнет 6,5 процента.
В настоящее время целевая инфляция и предотвращение резкого роста цен обеспечиваются применением необходимых мер финансовыми организациями. Дальнейшее развитие экономических процессов будет зависеть от ситуации на мировых рынках и эффективности внутренних экономических реформ.