O‘zbekistonda AQSH dollari kursi sezilarli darajada ko‘tarilishi kutilmoqda
O‘zbekiston moliya bozorida xorijiy valyuta kurslarining navbatdagi o‘zgarishi kuzatilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, 13-iyul kuni amal qiladigan AQSH dollari kursi sezilarli darajada ko‘tarilishi kutilmoqda. Bank sohasidagi manbalarning xabar berishicha, valyuta qiymati o‘rtacha 62–63 so‘m atrofida oshishi ehtimoli bor.
Ushbu o‘zgarishlar mamlakatdagi tijorat banklari tomonidan belgilangan xarid va sotuv narxlarida ham o‘z aksini topmoqda. Hozirgi vaqtda aholi va tadbirkorlar uchun dollarni sotish bo‘yicha eng maqbul sharoitlarni bir necha moliya muassasalari taklif etmoqda.
Masalan, Asia Alliance Bank va Universalbank mijozlardan valyutani 12 010 so‘mdan qabul qilmoqda. Shuningdek, Garantbank va Asakabankda ham sotish kursi nisbatan yuqori bo‘lib, 12 000 so‘m miqdorida belgilanmoqda.
Bu kurslar fuqarolarga o‘z jamg‘armalarini milliy valyutaga foydali ayirboshlash imkonini beradi. Shu bilan birga, banklardan dollar sotib olishni rejalashtirgan mijozlar uchun ham eng qulay narxlar ma’lum bo‘ldi.
Asakabank, Milliy bank va Aloqabank kabi muassasalarda sotib olish kursi 12 050 so‘m qilib belgilangan bo‘lsa, Agrobankda ushbu ko‘rsatkich 12 060 so‘mni tashkil etmoqda. Shuni unutmaslik kerakki, kun davomida valyuta bozoridagi talab va taklifdan kelib chiqqan holda kurslar yana o‘zgarishi mumkin.
Valyuta ayirboshlash operatsiyalarini amalga oshirishdan oldin mutaxassislar banklarning rasmiy veb-saytlari yoki mobil ilovalari orqali ma’lumotlarni qayta tekshirishni tavsiya etadilar. Chunki bank filiallarida belgilangan ichki tartiblar va hududiy omillar sababli kurslar markaziy ko‘rsatkichlardan biroz farq qilishi ehtimoli mavjud.
Aniq va so‘nggi ma’lumotlarga ega bo‘lish moliyaviy qarorlarni to‘g‘ri qabul qilishga yordam beradi.

Oжидается значительное повышение курса доллара США в Узбекистане.
На валютном рынке Узбекистана наблюдается очередное изменение курсов иностранных валют. Об этом сообщил Zamin.uz.
В частности, ожидается значительное повышение курса доллара США, действующего с 13 июля. По данным источников в банковской сфере, вероятен рост стоимости валюты до среднего уровня 62–63 сумов.
Эти изменения отражаются и в ценах покупки и продажи, установленных коммерческими банками страны. В настоящее время несколько финансовых учреждений предлагают наиболее выгодные условия для продажи доллара для населения и предпринимателей.
Например, Asia Alliance Bank и Universalbank принимают валюту у клиентов по цене 12 010 сум. Кроме того, в Garantbank и Asakabank курс продажи относительно высок и установлен на уровне 12 000 сум.
Такие курсы позволяют гражданам выгодно обменять свои сбережения на национальную валюту. Одновременно для клиентов, планирующих покупку доллара в банках, стали известны наиболее удобные цены.
В таких учреждениях, как Asakabank, Национальный банк и Aloqabank, курс покупки установлен на уровне 12 050 сум, тогда как в Agrobank этот показатель составляет 12 060 сум. Следует помнить, что в течение дня курсы могут меняться в зависимости от спроса и предложения на валютном рынке.
Перед проведением операций по обмену валюты специалисты рекомендуют повторно проверять информацию на официальных сайтах банков или в мобильных приложениях. Это связано с тем, что в отделениях банков из-за внутренних правил и региональных особенностей курсы могут немного отличаться от центральных показателей.