O‘zbekistonda dollar kursi ko‘tarilib yangi ko‘rsatkichlarga yetdi
Xususan, 10-iyul kuni amal qiladigan AQSH dollari kursi o‘tgan kungi ko‘rsatkichlarga nisbatan 5–6 so‘m atrofida ko‘tarilishi kutilmoqda. Mazkur ma’lumotlar bank sohasidagi yangiliklarni yorituvchi manbalar tomonidan e’lon qilindi.
Valyuta bozoridagi bunday tebranishlar tijorat banklarining takliflarida ham o‘z aksini topmoqda. Hozirgi vaqtda aholi va tadbirkorlar uchun dollarni sotish bo‘yicha eng qulay sharoitlarni bir necha moliya muassasalari taklif etmoqda.
Xususan, Asia Alliance Bank va MKBank xorijiy valyutani 12 000 so‘mdan qabul qilmoqda. Shuningdek, O‘zbekiston Milliy banki hamda Asakabankda xarid kursi 11 990 so‘m darajasida belgilangan.
Bu ko‘rsatkichlar mijozlar uchun o‘z mablag‘larini milliy valyutaga ayirboshlashda eng maqbul variantlar hisoblanadi. Shu bilan birga, banklardan dollar sotib olish istagida bo‘lgan fuqarolar uchun ham turli narxlar amal qilmoqda.
Eng hamyonbop sotuv kurslari Asakabank va Octobankda qayd etilgan bo‘lib, ushbu muassasalarda bir AQSH dollarini 12 040 so‘mga xarid qilish mumkin. Hayotbank va Davr bankda esa ushbu ko‘rsatkich 12 050 so‘mni tashkil etmoqda.
Shuni alohida ta’kidlash joizki, kun davomida valyuta bozoridagi talab va taklifdan kelib chiqqan holda kurslar o‘zgarishi mumkin. Shu sababli, aniq va so‘nggi ma’lumotlarni olish uchun bevosita tijorat banklarining rasmiy veb-saytlariga tashrif buyurish yoki ularning mobil ilovalari orqali kurslarni qayta tekshirib ko‘rish tavsiya etiladi.
Bu esa moliyaviy amaliyotlarni amalga oshirishda kutilmagan xarajatlarning oldini olishga xizmat qiladi.

В Узбекистане курс доллара вырос и достиг новых показателей.
На валютном рынке Узбекистана наблюдается очередное изменение курса иностранных валют. Об этом сообщил Zamin.uz.
В частности, курс доллара США, действующий 10 июля, ожидается повышением на 5–6 сумов по сравнению с показателями предыдущего дня. Эта информация была объявлена источниками, освещающими новости банковской сферы.
Такие колебания на валютном рынке находят отражение и в предложениях коммерческих банков. В настоящее время несколько финансовых учреждений предлагают наиболее выгодные условия для продажи доллара населению и предпринимателям.
В частности, Asia Alliance Bank и MKBank принимают иностранную валюту по 12 000 сумов. Кроме того, Национальный банк Узбекистана и Asakabank установили курс покупки на уровне 11 990 сум.
Эти показатели считаются наиболее приемлемыми вариантами для клиентов при обмене своих средств на национальную валюту. Одновременно для граждан, желающих приобрести доллары в банках, действуют различные курсы.
Наиболее выгодные курсы продажи зафиксированы в Asakabank и Octobank, где один доллар США можно приобрести за 12 040 сум. В Hayotbank и Davr bank данный показатель составляет 12 050 сум.
Следует отдельно отметить, что в течение дня курс может меняться в зависимости от спроса и предложения на валютном рынке. Поэтому для получения точной и актуальной информации рекомендуется напрямую посещать официальные веб-сайты коммерческих банков или проверять курсы через их мобильные приложения.