O‘zbekistonga parfyumeriya mahsulotlari importi qariyb o‘n to‘rt foizga oshdi
2026-yilning dastlabki to‘rt oyi davomida O‘zbekistonga xorijiy mamlakatlardan jami 1,3 million AQSH dollari qiymatidagi atir-upa va parfyumeriya mahsulotlari olib kelindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika agentligi tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu yo‘nalishdagi ko‘rsatkichlar o‘tgan yilning mos davri bilan solishtirilganda 13,8 foizga o‘sganini ko‘rish mumkin. Bu raqamlar mamlakatimizda go‘zallik va parvarish vositalariga bo‘lgan ehtiyoj yil sayin ortib borayotganidan dalolat beradi.
Hisobot davrida O‘zbekiston bozoriga eng ko‘p parfyumeriya mahsulotlarini yetkazib bergan davlatlar orasida Turkiya yetakchilik qilmoqda. Ushbu mamlakatdan import qilingan tovarlarning umumiy qiymati 417 ming AQSH dollarini tashkil etdi.
Turkiya mahsulotlari o‘zining sifati va narxi bilan mahalliy iste’molchilar orasida ommalashgani sababli asosiy yetkazib beruvchi maqomini saqlab qolmoqda. Import hajmi bo‘yicha keyingi o‘rinlarni Rossiya va Fransiya egalladi.
Rossiyadan 245,6 ming dollarlik, jahon parfyumeriya sanoatining markazi hisoblangan Fransiyadan esa 235,2 ming dollarlik atir-upalar keltirildi. Shuningdek, Chexiya 197,1 ming dollar hamda Belarus 41,1 ming dollarlik mahsulotlar bilan yuqori beshlikdan joy oldi.
Dunyoning boshqa davlatlari hissasiga esa jami 203,1 ming AQSH dollari miqdoridagi import hajmi to‘g‘ri keldi. Keltirilgan tahliliy ma’lumotlar shuni ko‘rsatadiki, O‘zbekistonda tashqi savdo aloqalari kengayib, aholining xarid qobiliyati va turli brendlarga bo‘lgan qiziqishi barqaror ravishda yuksalmoqda.
Ayniqsa, parfyumeriya bozorida Turkiya, Rossiya va Yevropa davlatlari o‘rtasidagi raqobat kuchayib borayotgani kuzatilmoqda. Bu esa o‘z navbatida iste’molchilarga keng tanlov imkoniyatini taqdim etadi.

Импорт парфюмерной продукции в Узбекистан вырос почти на четырнадцать процентов
В первые четыре месяца 2026 года в Узбекистан из зарубежных стран было импортировано парфюмерно-косметических товаров на общую сумму 1,3 миллиона долларов США. Об этом сообщил Zamin.uz.
Согласно данным, предоставленным Национальным агентством по статистике, показатели в этом направлении по сравнению с аналогичным периодом прошлого года выросли на 13,8 процента. Эти цифры указывают на то, что спрос на косметические и парфюмерные средства в нашей стране растет год от года.
В отчетный период среди стран, поставляющих наибольшее количество парфюмерной продукции на рынок Узбекистана, лидирует Турция. Общая стоимость товаров, импортированных из этой страны, составила 417 тысяч долларов США.
Турецкие товары сохраняют лидирующую позицию благодаря своему качеству и цене, которые завоевали доверие местных потребителей. По объему импорта следующими идут Россия и Франция.
Из России было импортировано парфюмерии на сумму 245,6 тысячи долларов, а из Франции — страны, считающейся мировым центром парфюмерной индустрии — 235,2 тысячи долларов. Кроме того, Чехия и Беларусь вошли в пятерку лидеров с поставками на 197,1 тысячи и 41,1 тысячи долларов соответственно.
Доля остальных стран мира составила общий объем импорта в размере 203,1 тысячи долларов США. Приведенные аналитические данные показывают, что внешнеторговые связи Узбекистана расширяются, покупательная способность населения и интерес к различным брендам стабильно растут.
Кроме того, наблюдается усиление конкуренции на парфюмерном рынке между Турцией, Россией и европейскими странами, что в свою очередь предоставляет потребителям более широкий выбор.