O‘zbekistonda oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi sezilarli oshdi
O‘zbekiston Respublikasi Statistika agentligi mamlakatimizdagi yirik korxonalar tomonidan oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha joriy yilning dastlabki besh oylik hisobotini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, 2026-yilning yanvar-may oylari davomida yurtimizdagi yirik sanoat korxonalari tomonidan jami 57,2 trillion so‘mlik oziq-ovqat mahsulotlari tayyorlandi. Mazkur ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davri bilan qiyoslanganda, ishlab chiqarish hajmi sezilarli darajada, ya’ni 7,9 foizga o‘sganini ko‘rsatmoqda.
Bu mamlakatimiz iqtisodiyotida oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash va ichki bozorni mahalliy mahsulotlar bilan to‘ldirish borasidagi ishlar samarali davom etayotganidan dalolat beradi. Hududlar kesimida olib borilgan tahlillar shuni ko‘rsatadiki, ishlab chiqarish hajmi bo‘yicha eng yuqori ko‘rsatkich poytaxt Toshkent shahrida qayd etildi.
Besh oy davomida Toshkent shahridagi korxonalar tomonidan 10,2 trillion so‘mlik mahsulot yetkazib berildi. Keyingi o‘rinlarni Toshkent va Samarqand viloyatlari egalladi.
Toshkent viloyatida 7,9 trillion so‘mlik, Samarqand viloyatida esa 7,7 trillion so‘mlik oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarildi. Bu viloyatlarda sanoat salohiyatining yuqoriligi va yirik quvvatlarning mavjudligi umumiy o‘sish sur’atlariga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Shuningdek, Andijon va Farg‘ona viloyatlarida ishlab chiqarish hajmi 4,5 trillion so‘mdan bo‘lganini ko‘rish mumkin. Buxoro viloyatida 3,7 trillion so‘m, Qashqadaryo va Namangan viloyatlarida esa 3,5 trillion so‘mdan mahsulot tayyorlandi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasida bu ko‘rsatkich 2,5 trillion so‘mni, Navoiy viloyatida 2,4 trillion so‘mni tashkil etdi. Xorazmda 1,8 trillion so‘m, Surxondaryo va Sirdaryo viloyatlarida 1,7 trillion so‘mdan, Jizzax viloyatida esa 1,6 trillion so‘mlik oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarildi.

Объем производства пищевых продуктов в Узбекистане значительно увеличился
Агентство статистики Республики Узбекистан опубликовало отчет о производстве пищевых продуктов крупными предприятиями страны за первые пять месяцев текущего года. Об этом сообщило Zamin.uz.
Согласно отчету, за январь-май 2026 года крупными промышленными предприятиями страны было произведено пищевых продуктов на общую сумму 57,2 трлн сумов. Данный показатель свидетельствует о значительном росте объема производства — на 7,9 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Это свидетельствует о том, что работа по обеспечению продовольственной безопасности в экономике нашей страны и наполнению внутреннего рынка местной продукцией эффективно продолжается. Анализ в разрезе регионов показывает, что самый высокий показатель по объему производства был зафиксирован в столице — городе Ташкенте.
За пять месяцев предприятиями города Ташкента была поставлена продукция на сумму 10,2 трлн сумов. Следующие места заняли Ташкентская и Самаркандская области.
В Ташкентской области было произведено пищевых продуктов на сумму 7,9 трлн сумов, а в Самаркандской области — на 7,7 трлн сумов. Высокий промышленный потенциал и наличие крупных мощностей в этих областях положительно влияют на общие темпы роста.
Также можно отметить, что объем производства в Андижанской и Ферганской областях составил 4,5 трлн сумов. В Бухарской области было подготовлено продукции на 3,7 трлн сумов, а в Кашкадарьинской и Наманганской областях — по 3,5 трлн сумов.
В Республике Каракалпакстан этот показатель составил 2,5 трлн сумов, в Навоийской области — 2,4 трлн сумов. В Хорезме было произведено пищевых продуктов на 1,8 трлн сумов, в Сурхандарьинской и Сырдарьинской областях — по 1,7 трлн сумов, а в Джизакской области — на 1,6 трлн сумов.