Toshkentda yer narxi pasaydi ko‘p qavatli uylar qimmatlashdi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki 2026-yilning birinchi choragi yakunlari bo‘yicha Toshkent shahridagi yer uchastkalari bozoriga oid tahliliy ma’lumotlarni taqdim etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Olingan natijalarga ko‘ra, poytaxt hududida yer narxlarida pasayish tendensiyasi kuzatilgan bo‘lsa, ko‘p qavatli uylar segmentida aksincha, narxlarning ko‘tarilishi davom etmoqda. Bu holat ko‘chmas mulk bozoridagi turli yo‘nalishlar o‘rtasidagi farqni yanada yaqqolroq ko‘rsatmoqda.
Joriy yilning birinchi choragi davomida Toshkent shahrida bir sotix yerning o‘rtacha narxi 301 million so‘m darajasida qayd etildi. Bu ko‘rsatkich 2025-yilning boshidagi narxlarga nisbatan 6,4 foizga pastdir.
Shuningdek, joriy narxlar 2024-yilda kuzatilgan eng yuqori darajadan ham sezilarli darajada kamayganini ko‘rish mumkin. Eslatib o‘tamiz, o‘sha davrda poytaxtda bir sotix yerning o‘rtacha bahosi 380 million so‘mgacha ko‘tarilgan edi.
Markaziy bank mutaxassislari yer narxlarining arzonlashishini bozorga chiqarilayotgan takliflarning tarkibi bilan izohlamoqda. Xususan, so‘nggi vaqtlarda shahar markazidan uzoqroqda joylashgan hududlarda sotuvga qo‘yilayotgan yer uchastkalari soni sezilarli darajada ko‘paygan.
Arzonroq hududlardagi yerlarning umumiy savdodagi ulushi ortishi poytaxt bo‘yicha o‘rtacha narxlarning pasayishiga olib kelgan asosiy omil sifatida ko‘rsatilmoqda. Shu bilan birga, ko‘p qavatli uylar bozorida mutlaqo boshqacha manzara shakllangan.
Mart oyi yakunlariga ko‘ra, yangi qurilgan uylarning narxi xorijiy valyuta hisobida 8,1 foizga oshgan. Ikkilamchi bozordagi kvartiralar narxida esa yanada yuqori o‘sish sur’ati kuzatilib, u 9,4 foizni tashkil etgan.
Tahlilchilarning fikricha, yer uchastkalari bozorida taklifning ko‘pligi narxlarni jilovlab turgan bo‘lsa, xonadonlar segmentida talabning yuqoriligi narxlarning muntazam oshishiga sabab bo‘lmoqda.

Ташкентская цена на землю выросла, и многоквартирные дома подорожали.
Центральный банк Республики Узбекистан представил аналитические данные по рынку земельных участков в городе Ташкент на конец первого квартала 2026 года. Об этом сообщило Zamin.uz.
Согласно полученным результатам, в центральной части города наблюдается тенденция снижения цен на землю, тогда как в сегменте многоквартирных домов, наоборот, продолжается рост цен. Эта ситуация ещё более чётко демонстрирует разрыв между различными направлениями на рынке недвижимости.
В течение первого квартала текущего года средняя цена одного сотки земли в Ташкенте составила 301 миллион сум. Этот показатель на 6,4 процента ниже, чем цены на начало 2025 года.
Кроме того, текущие цены значительно ниже, чем максимальный уровень, зафиксированный в 2024 году. Напомним, в тот период средняя стоимость одного сотки земли в столице достигала 380 миллионов сум.
Специалисты Центрального банка объясняют снижение цен на землю составом предложений, выходящих на рынок. В частности, в последнее время значительно увеличилось количество земельных участков, выставляемых на продажу в районах, расположенных дальше от центра города.
Рост доли недорогих районов в общем объёме продаж указывается как основной фактор, приведший к снижению средних цен на землю в столице. Одновременно с этим, на рынке многоквартирных домов сложилась совершенно иная картина.
По состоянию на конец марта цена на новостройки в иностранной валюте выросла на 8,1 процента. На вторичном рынке квартир темпы роста цен оказались ещё выше — они составили 9,4 процента.
По мнению аналитиков, если избыток предложения на рынке земельных участков давит на цены, то высокий спрос в сегменте жилья способствует стабильному росту цен.