O‘zbekistonda norasmiy sektor tomonidan qurilish ishlari hajmi ortdi
O‘zbekiston qurilish sohasida norasmiy sektorning ulushi va o‘sish sur’atlari bo‘yicha yangi ma’lumotlar e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Statistika agentligi taqdim etgan hisobotga ko‘ra, 2026-yilning dastlabki besh oyi davomida mamlakatimizda norasmiy sektor vakillari tomonidan jami 26,7 trillion so‘mlik qurilish ishlari muvaffaqiyatli yakunlandi. Ushbu raqamlar sohadagi faollikning izchil ortib borayotganidan dalolat beradi.
Tahlillarga ko‘ra, qayd etilgan ko‘rsatkich 2025-yilning mos davri bilan qiyoslanganda 14,6 foizga ko‘pdir. Bu esa qurilish bozorida norasmiy sektorning o‘rni tobora mustahkamlanib borayotganini ko‘rsatadi.
Umumiy qurilish ishlari hajmini ko‘rib chiqadigan bo‘lsak, norasmiy sektorning ulushi 25,4 foizni tashkil etgan. Boshqacha aytganda, respublikamiz bo‘ylab amalga oshirilgan jami qurilish ishlarining qariyb to‘rtdan bir qismi aynan ushbu sektor hissasiga to‘g‘ri kelmoqda.
Shu bilan birga, qurilish bozori tarkibida kichik korxonalar va mikrofirmalar yetakchilikni qo‘ldan boy bermayapti. Hisobot davrida ushbu toifadagi tadbirkorlik subyektlari tomonidan 50,8 trillion so‘mlik ishlar bajarilgan.
Bu ko‘rsatkich mamlakatdagi jami qurilish hajmining 48,5 foiziga teng bo‘lib, sohaning asosiy harakatlantiruvchi kuchi aynan kichik biznes vakillari ekanini tasdiqlaydi. Yirik qurilish tashkilotlarining faoliyati ham barqaror ko‘rinishga ega.
Ular tomonidan yanvar-may oylari davomida 27,4 trillion so‘mlik qurilish va montaj ishlari bajarildi. Yirik korxonalarning umumiy bozordagi ulushi 26,1 foiz darajasida qayd etildi.
Mazkur ma’lumotlar O‘zbekistonda qurilish sohasi turli toifadagi subyektlar o‘rtasida mutanosib ravishda rivojlanayotganini, ayniqsa, xususiy tashabbuslar va kichik hajmdagi qurilish loyihalari iqtisodiy o‘sishda muhim ahamiyat kasb etayotganini ko‘rsatmoqda.

В Узбекистане объём строительных работ в неформальном секторе увеличился.
В строительной сфере Узбекистана объявлены новые данные о доле и темпах роста неформального сектора. Об этом сообщил Zamin.uz.
Согласно отчету, представленному Агентством по статистике, за первые пять месяцев 2026 года в нашей стране представители неформального сектора успешно завершили строительные работы на общую сумму 26,7 трлн сум. Эти цифры указывают на ускоренное восстановление активности в отрасли.
Согласно анализу, зарегистрированный показатель на 14,6 процента выше, чем за аналогичный период 2025 года. Это указывает на укрепление позиции неформального сектора на строительном рынке.
Если рассматривать общий объем строительных работ, доля неформального сектора составила 25,4 процента. Другими словами, примерно каждая четвертая часть всех строительных работ, выполненных по всей республике, относится именно к этому сектору.
В то же время в структуре строительного рынка малые предприятия и микрофирмы продолжают наращивать свое присутствие. За отчетный период субъекты предпринимательства этой категории выполнили работы на сумму 50,8 трлн сум.
Этот показатель составляет 48,5 процента от общего объема строительных работ в стране, что подтверждает, что основной движущей силой отрасли являются представители малого бизнеса. Деятельность крупных строительных организаций также демонстрирует стабильность.
За период январь-май они выполнили строительные и монтажные работы на сумму 27,4 трлн сум. Доля крупных предприятий в общем объеме рынка составила 26,1 процента.
Приведенные данные указывают на то, что в Узбекистане строительная сфера развивается относительно равномерно среди субъектов различных категорий, а также что частные инициативы и небольшие строительные проекты приобретают важное значение в экономическом росте.