O‘zbekistonda benzin narxi mintaqadagi eng yuqori ko‘rsatkichlardan biri bo‘lib qolmoqda
O‘zbekistonda AI-95 markali benzin narxi Markaziy Osiyo va Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi mamlakatlari orasida eng yuqori ko‘rsatkichlardan biri bo‘lib qolmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Nufuzli GlobalPetrolPrices portalining 2026-yil 6-iyul holatiga ko‘ra e’lon qilgan yangi ma’lumotlari buni yaqqol tasdiqlaydi. Quvonarli jihati shundaki, yurtimizdagi narxlar jahondagi o‘rtacha ko‘rsatkichdan past, biroq qo‘shni davlatlar bilan solishtirganda vaziyat ancha farq qiladi.
Quyida respublikamizdagi va dunyodagi avtomobil yoqilg‘isi narxlarining qiyosiy tahlili bilan tanishishingiz mumkin. Reyting ma’lumotlariga ko‘ra, ayni paytda O‘zbekistonda bir litr benzinning o‘rtacha narxi 1,342 dollarni tashkil etmoqda.
Agar ushbu raqamni global miqyos bilan solishtirsak, yurtimizdagi ko‘rsatkich nisbatan hamyonbop hisoblanadi. Masalan, jahon bo‘yicha o‘rtacha narx bir litr uchun qariyb 1,46 dollarga teng.
Demak, O‘zbekiston ko‘rsatkichi global o‘rtacha darajadan pastroqdir. Biroq MDH va Markaziy Osiyo hududiga nazar tashlasak, O‘zbekiston avtomobil yoqilg‘isi eng qimmat bo‘lgan davlatlar qatoridan joy olganini ko‘rish mumkin.
Respublikamizda bir litr benzin Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Rossiya, Belarus va Ozarboyjondagidan qimmatroq sotilmoqda. Qo‘shni va hamdo‘stlik davlatlarida yoqilg‘i narxi O‘zbekistondagiga qaraganda ancha arzon.
Masalan, Turkmanistonda benzin narxi dunyodagi eng past ko‘rsatkichlardan biri bo‘lib turibdi. Mintaqa davlatlarida bir litr benzinning narxi AQSH dollarida quyidagicha taqsimlangan.
Turkmanistonda 0,430 dollar, Ozarboyjonda 0,676 dollar, Qozog‘istonda 0,687 dollar, Rossiyada 0,940 dollar, Belarusda 0,942 dollar va Qirg‘izistonda 1,016 dollarni tashkil etadi. O‘zbekiston esa 1,342 dollar bilan ushbu ro‘yxatning oxirgi pog‘onasidan joy olgan.
Reytingda dunyo mamlakatlaridagi keskin farqlar ham aks etgan. Ayrim davlatlarda yoqilg‘i narxi suvdan ham arzon bo‘lsa, ba’zi hududlarda oddiy aholi uchun benzin haqiqiy hashamat hisoblanadi.
Eng arzon benzin narxi bo‘yicha Liviya mutlaq yetakchilik qilmoqda. Bu yerda bir litr yoqilg‘i atigi 0,02 dollarga teng bo‘lib, bu dunyodagi eng past ko‘rsatkich va mutlaq rekorddir.
Shuningdek, Eronda 0,03 dollar va Venesuelada taxminan 0,04 dollardan sotilmoqda. Aksincha, dunyoning eng rivojlangan yoki logistikasi qiyin bo‘lgan ayrim hududlarida narxlar juda yuqori.
Xususan, Gonkongda bir litr benzin uchun 4,06 dollar to‘lash kerak bo‘ladi va bu jahondagi eng qimmat ko‘rsatkichdir. Malavida 3,23 dollar, Daniyada esa 2,60 dollar atrofida narxlanmoqda.
Xulosa o‘rnida aytganda, O‘zbekiston global qimmatchilikdan uzoqda bo‘lsa-da, mintaqaviy bozorda benzin narxini arzonlashtirish hamda raqobatni oshirish masalasi mahalliy haydovchilar uchun eng dolzarb mavzulardan biri bo‘lib qolmoqda.

Цена на бензин марки AI-95 в Узбекистане остается одним из самых высоких показателей среди стран Центральной Азии и СНГ. Об этом сообщает Zamin.uz
Новые данные, опубликованные авторитетным порталом GlobalPetrolPrices по состоянию на 6 июля 2026 года, это наглядно подтверждают. Приятно отметить, что цены в нашей стране ниже среднемирового показателя, однако в сравнении с соседними государствами ситуация существенно отличается
Ниже вы можете ознакомиться со сравнительным анализом цен на автомобильное топливо в нашей республике и в мире. Согласно данным рейтинга, на данный момент средняя цена за один литр бензина в Узбекистане составляет 1,342 доллара
Если сравнить эту цифру в глобальном масштабе, показатель в нашей стране считается относительно доступным. Например, среднемировая цена за один литр составляет около 1,46 доллара
Таким образом, показатель Узбекистана ниже среднемирового уровня. Однако, если взглянуть на регион СНГ и Центральной Азии, можно увидеть, что Узбекистан занимает ряд стран, где автомобильное топливо является самым дорогим
В нашей республике один литр бензина продается дороже, чем в Казахстане, Кыргызстане, России, Беларуси и Азербайджане. В соседних и дружественных государствах цены на топливо значительно ниже, чем в Узбекистане
Например, цена на бензин в Туркменистане остается одним из самых низких показателей в мире. В странах региона цена за один литр бензина в долларах США распределяется следующим образом
В Туркменистане — 0,430 доллара, в Азербайджане — 0,676 доллара, в Казахстане — 0,687 доллара, в России — 0,940 доллара, в Беларуси — 0,942 доллара и в Кыргызстане — 1,016 доллара. Узбекистан же с показателем 1,342 доллара занимает последнюю строчку в этом списке
В рейтинге также отражены резкие различия между странами мира. В одних государствах цена на топливо дешевле воды, а в некоторых регионах бензин считается настоящей роскошью для простого населения
Абсолютным лидером по самой низкой цене на бензин является Ливия. Здесь один литр топлива стоит всего 0,02 доллара, что является самым низким показателем в мире и абсолютным рекордом
Также в Иране цена составляет 0,03 доллара, а в Венесуэле — примерно 0,04 доллара. Напротив, в некоторых регионах мира, наиболее развитых или с трудной логистикой, цены очень высокие
В частности, в Гонконге за один литр бензина придется заплатить 4,06 доллара, и это самый высокий показатель в мире. В Малави цена составляет 3,23 доллара, а в Дании — около 2,60 доллара
В заключение стоит сказать, что хотя Узбекистан и далек от глобальной дороговизны, вопрос снижения цен на бензин и повышения конкуренции на региональном рынке остается одной из самых актуальных тем для местных водителей