O‘zbekistonda dollar kursi ko‘tarilib yangi rekord darajaga yetdi
Xususan, 17-iyul kuni amal qiladigan AQSH dollarining rasmiy kursi avvalgi ko‘rsatkichlarga nisbatan 6–7 so‘m atrofida ko‘tarilishi kutilmoqda. Bu haqda bank sohasidagi yangiliklarni yorituvchi manbalar xabar bermoqda.
Valyuta bozoridagi bunday tebranishlar iqtisodiy jarayonlarning tabiiy natijasi bo‘lib, tijorat banklari ushbu o‘zgarishlardan kelib chiqqan holda o‘z xizmatlarini taklif etmoqda. Hozirgi vaqtda aholi va tadbirkorlar uchun dollarni sotish bo‘yicha eng manfaatli shartlarni bir necha moliya muassasalari taqdim etmoqda.
Xususan, MKBankda dollar sotish kursi 12 050 so‘m etib belgilangan bo‘lsa, Garantbank mijozlarga 12 045 so‘mlik qiymatni taklif qilmoqda. Shuningdek, Infinbank hamda NBU kabi yirik banklarda ushbu ko‘rsatkich 12 040 so‘m darajasida qayd etilgan.
Mazkur banklar orqali valyuta ayirboshlash amaliyotlarini bajarish fuqarolar uchun qulay imkoniyat yaratadi. Xorijiy valyutani sotib olmoqchi bo‘lganlar uchun ham bozor o‘z takliflariga ega.
Bugungi kunda Asakabank va Anorbankda dollarni sotib olish kursi 12 080 so‘mni tashkil etmoqda. Asia Alliance Bankda bu ko‘rsatkich biroz yuqoriroq, ya’ni 12 085 so‘m qilib belgilangan.
Biznesni rivojlantirish bankida esa mijozlar dollarni 12 100 so‘mdan xarid qilishlari mumkin. Bu kurslar bozor talab va taklifidan kelib chiqqan holda shakllantirilgan.
Shuni alohida ta’kidlash joizki, valyuta kurslari kun davomida bir necha bor o‘zgarishi yoki banklarning ichki siyosatidan kelib chiqib qayta ko‘rib chiqilishi mumkin. Shu sababli, valyuta ayirboshlash amaliyotlarini bajarishdan oldin tanlangan bankning rasmiy veb-sayti orqali ma’lumotlarni aniqlashtirish yoki mobil ilovalardan foydalanish tavsiya etiladi.

На финансовом рынке Узбекистана наблюдается очередное изменение курсов иностранных валют. Об этом сообщает Zamin.uz
В частности, ожидается, что официальный курс доллара США, действующий 17 июля, вырастет примерно на 6–7 сумов по сравнению с предыдущими показателями. Об этом сообщают источники, освещающие новости банковской сферы
Такие колебания на валютном рынке являются естественным результатом экономических процессов, и коммерческие банки предлагают свои услуги с учетом этих изменений. В настоящее время несколько финансовых учреждений предлагают наиболее выгодные условия по продаже доллара для населения и предпринимателей
В частности, если в MKBank курс продажи доллара установлен на уровне 12 050 сумов, то Garantbank предлагает клиентам стоимость 12 045 сумов. Также в таких крупных банках, как Infinbank и NBU, этот показатель зафиксирован на уровне 12 040 сумов
Проведение операций по обмену валюты через эти банки создает удобные возможности для граждан. Рынок также имеет свои предложения для тех, кто хочет купить иностранную валюту
На сегодняшний день в Asakabank и Anorbank курс покупки доллара составляет 12 080 сумов. В Asia Alliance Bank этот показатель несколько выше, а именно 12 085 сумов
В банке «Бизнес развивать» клиенты могут приобрести доллары по курсу 12 100 сумов. Эти курсы сформированы исходя из рыночного спроса и предложения
Стоит отдельно отметить, что валютные курсы могут несколько раз меняться в течение дня или пересматриваться в зависимости от внутренней политики банков. По этой причине перед проведением операций по обмену валюты рекомендуется уточнять информацию на официальном сайте выбранного банка или использовать мобильные приложения