O‘zbekiston moliya bozorida AQSH dollarining milliy valyutaga nisbatan qiymati ko‘tarilishi kutilmoqda. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Xususan, 2-sentabr kuni amalda bo‘ladigan valyuta kursi o‘tgan kungi ko‘rsatkichlarga nisbatan 8–9 so‘m atrofida oshishi prognoz qilinmoqda. Ushbu o‘zgarishlar tijorat banklari tomonidan taklif etilayotgan valyuta ayirboshlash shoxobchalaridagi narxlarda ham o‘z aksini topadi.
Hozirgi vaqtda mamlakatimizdagi bir qator moliya muassasalari aholi va tadbirkorlar uchun dollarni sotib olish va sotish bo‘yicha turlicha stavkalarni taklif etmoqda. Xususan, fuqarolar o‘zlaridagi xorijiy valyutani sotishlari uchun eng qulay sharoitlar Invest Finance Bank va Poytaxtbankda qayd etilgan bo‘lib, ushbu banklarda 1 dollar uchun 11 800 so‘m miqdorida mablag‘ to‘lanmoqda.
Shuningdek, Anorbank va Hayotbank kabi muassasalarda dollar sotish kursi 11 790 so‘m darajasida belgilangan. Banklardagi sotuv va xarid kurslari Xorijiy valyutani bankdan sotib olmoqchi bo‘lgan mijozlar uchun ham bir qancha manfaatli takliflar mavjud.
Masalan, Asakabank va Xalq banki dollarni 11 820 so‘mdan sotishni yo‘lga qo‘ygan. Shu bilan birga, Asia Alliance Bank hamda Saderat Bank Tashkent moliya maskanlarida sotuv kursi 11 840 so‘mni tashkil etmoqda.
Ushbu ko‘rsatkichlar bozor kon’yunkturasidan kelib chiqib, kun davomida o‘zgarishi mumkinligini inobatga olish lozim. Shuni alohida ta’kidlash joizki, valyuta operatsiyalarini amalga oshirishdan avval tijorat banklarining rasmiy veb-saytlari yoki mobil ilovalari orqali joriy kursni qayta tekshirib olish tavsiya etiladi.
Sababi, banklararo savdolar natijasida va Markaziy bankning yangilangan ma’lumotlari asosida narxlar kun mobaynida tuzatishlarga uchrashi mumkin. Aniq va batafsil ma’lumotlar moliya muassasalarining axborot xizmatlari tomonidan muntazam ravishda e’lon qilib boriladi.

На финансовом рынке Узбекистана ожидается повышение курса доллара США по отношению к национальной валюте. Об этом сообщает One.uz.
В частности, прогнозируется, что курс валюты, действующий 2 сентября, увеличится примерно на 8–9 сумов по сравнению с показателями предыдущего дня. Эти изменения также отразятся на ценах в обменных пунктах коммерческих банков.
В настоящее время ряд финансовых учреждений страны предлагает различные ставки для покупки и продажи доллара населению и предпринимателям. В частности, наиболее выгодные условия для продажи населением иностранной валюты зафиксированы в Invest Finance Bank и Poytaxtbank, где за 1 доллар выплачивается 11 800 сумов.
Кроме того, в таких учреждениях, как Anorbank и Hayotbank, курс продажи доллара установлен на уровне 11 790 сумов. Курсы продажи и покупки в банках Для клиентов, желающих приобрести иностранную валюту в банке, также существуют несколько выгодных предложений.
Например, Asakabank и Xalq banki начали продавать доллар по 11 820 сумов. При этом в Asia Alliance Bank и Saderat Bank в финансовых центрах Ташкента курс продажи составляет 11 840 сумов.
Необходимо учитывать, что указанные показатели могут меняться в течение дня в зависимости от конъюнктуры рынка. Стоит особо отметить, что перед проведением валютных операций рекомендуется повторно проверять текущий курс через официальные веб-сайты или мобильные приложения коммерческих банков.
Это связано с тем, что цены могут корректироваться в течение дня в результате межбанковских сделок и на основе обновленных данных Центрального банка. Точная и подробная информация регулярно публикуется пресс-службами финансовых учреждений.