O‘zbekiston va Hindiston strategik sherikligini yangi bosqichga olib chiqish maqsadida 30 avgust kuni Ko‘ksaroy qarorgohida prezident Shavkat Mirziyoyev va Hindiston bosh vaziri Narendra Modi o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tgan. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Uchrashuvda ikki davlat munosabatlarini keng qamrovli strategik sheriklik darajasiga ko‘tarish masalalari muhokama qilindi. Bu uchrashuv iqtisodiyot, ta’lim, madaniyat va hududlararo aloqalarda yangi imkoniyatlar yaratishga qaratilgan.
Iqtisodiy hamkorlikdagi asosiy natijalar O‘zbekiston va Hindiston o‘rtasidagi savdo hajmi allaqachon 1 milliard dollardan oshib ketgan. Muzokaralarda 2030 yilga qadar o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini 5 milliard dollarga yetkazish maqsadi belgilandi.
Ushbu maqsadga erishish uchun tomonlar sanoat kooperatsiyasini kengaytirish, yangi investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish va qo‘shma korxonalar sonini oshirishga qaror qandilar. Hozirgi ko‘rsatkichlar bo‘yicha qo‘shma korxonalar soni 7 barobar ko‘payib, to‘g‘ridan to‘g‘ri aviareyslar haftasiga 14 ta amalga oshirilmoqda.
Sohtalar va hududlararo bog‘lanishlar Hamkorlikning yangi yo‘nalishlari energetika, elektrotexnika, metallurgiya, muhim minerallar, sog‘liqni saqlash, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi va zargarlik sanoati sohalarida aniqlangan. Hududlararo sheriklik ham kengayib bormoqda: Andijon viloyati Gujarat shtati bilan, Farg‘ona viloyati Haryana shtati bilan, Samarqand viloyati Agra shahri bilan yaqin bog‘lanishlar tuzilmoqda.
Bundan tashqari O‘zbekistonda Hindistonning to‘rtta universiteti faoliyat yuritmoqda, ta’lim sohasidagi almashinuv ham kengayib bormoqda. Muzokaralarda madaniy almashinuv bo‘yicha besh yillik dastur ham imzolashga tayyorlashildi.
Barcha bu yo‘nalishlar O‘zbekiston–Hindiston hamkorligini mustahkamlashtirishga va 2030 yilgacha savdo hajmini 5 milliard dollarga yetkazishga yo‘naltirilgan.

В целях вывода стратегического партнерства между Узбекистаном и Индией на новый уровень 30 августа в резиденции «Коқсарой» прошли переговоры между президентом Шавкатом Мирзиёевым и премьер-министром Индии Нарендрой Моди. Об этом сообщает One.uz.
На встрече обсуждались вопросы повышения уровня отношений между двумя государствами до всеобъемлющего стратегического партнерства. Эта встреча направлена на создание новых возможностей в экономике, образовании, культуре и межрегиональных связях.
Основные результаты экономического сотрудничества Объем торговли между Узбекистаном и Индией уже превысил 1 миллиард долларов. В ходе переговоров была поставлена цель увеличить объем взаимного товарооборота до 5 миллиардов долларов к 2030 году.
Для достижения этой цели стороны приняли решение расширить промышленное сотрудничество, реализовать новые инвестиционные проекты и увеличить количество совместных предприятий. По текущим показателям количество совместных предприятий выросло в 7 раз, а прямые авиарейсы выполняются в количестве 14 раз в неделю.
Отрасли и межрегиональные связи Новые направления сотрудничества определены в сферах энергетики, электротехники, металлургии, критических минералов, здравоохранения, фармацевтики, сельского хозяйства и ювелирной промышленности. Межрегиональное партнерство также расширяется: Андижанская область устанавливает тесные связи с штатом Гуджарат, Ферганская область — с штатом Харьяна, Самаркандская область — с городом Агра.
Кроме того, в Узбекистане действуют четыре индийских университета, а обмен в сфере образования также расширяется. В ходе переговоров также была подготовлена пятилетняя программа по культурному обмену.
Все эти направления направлены на укрепление сотрудничества между Узбекистаном и Индией и достижение объема торговли в 5 миллиардов долларов к 2030 году.