O‘zbekistonda savdo va pullik xizmatlar sohasida aholi va tadbirkorlar uchun muhim yangilik joriy etildi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Prezident farmoniga muvofiq, faqat naqd pulsiz ko‘rinishda (bank kartasi, QR-kod yoki mobil ilovalar orqali) to‘lanishi shart bo‘lgan xaridlarning chegaraviy miqdori sezilarli darajada oshirildi. Bu qaror savdo jarayonlarini soddalashtirish, naqd pul ishlatishni kamaytirish va fuqarolarga yirik xaridlarni amalga oshirishda yanada kengroq imkoniyatlar yaratishga xizmat qiladi.
Eski tartibga ko‘ra, 2026 yil 1 apreldan buyon qiymati 25 million so‘mdan ortiq bo‘lgan har qanday tovar va xizmatlar uchun to‘lovlar faqat naqd pulsiz shaklda qabul qilinishi majburiy edi. Lekin yangi chegaraviy me’yor Prezidentning yangi farmoni bilan mazkur limit bazaviy hisoblash miqdorining (BHM) 400 baravarigacha oshirildi.
Joriy yilning 1 sentyabridan e’tiboran 400 BHM miqdori roppa-rosa 176 million so‘mni tashkil etadi. Bundan buyon ushbu summagacha bo‘lgan savdolarni naqd pulda ham erkin amalga oshirish imkoniyati saqlanadi.
Qaysi mahsulotlar uchun faqat karta/onlayn to‘lov saqlanib qoladi? Shu bilan birga, ayrim toifadagi tovarlar uchun qat’iy nazorat tartibi o‘z kuchida qoldirildi.
Yoqilg‘i mahsulotlari: avtomobillarga yoqilg‘i quyish shoxobchalaridagi barcha turdagi savdolar. Alkogol va tamaki mahsulotlari: spirtli ichimliklar hamda tamaki mahsulotlarining har qanday qiymatdagi (hatto eng kichik summadagi) savdosi summasidan qat’i nazar faqat naqdsiz shaklda amalga oshirilishi shart bo‘lgan tartib o‘zgarishsiz saqlab qolindi.

В Узбекистане введены важные изменения в сфере торговли и платных услуг для населения и предпринимателей. Об этом сообщает One.uz.
В соответствии с указом Президента значительно увеличен предельный объем покупок, оплата которых обязательна только в безнадной форме (через банковскую карту, QR-код или мобильные приложения). Это решение направлено на упрощение торговых процессов, сокращение использования наличных денег и создание более широких возможностей для граждан при совершении крупных покупок.
Согласно прежним правилам, с 1 апреля 2026 года любые товары и услуги стоимостью свыше 25 миллионов сумов подлежали обязательной оплате только в безнадной форме. Однако новый предельный норматив, установленный новым указом Президента, увеличил данный лимит до 400 базовых расчетных величин (БРВ).
С 1 сентября текущего года сумма в 400 БРВ составляет ровно 176 миллионов сумов. Теперь сохраняется возможность свободно осуществлять сделки на сумму до этой величины наличными.
Для каких товаров сохраняется обязательная оплата картой/онлайн? При этом для отдельных категорий товаров сохранен строгий порядок контроля.
Топливные продукты: все виды продаж на заправочных станциях. Алкогольные и табачные изделия: порядок, согласно которому продажа алкогольных напитков и табачных изделий осуществляется исключительно в безнадной форме независимо от суммы (даже при самых небольших суммах), сохранен без изменений.