O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki mamlakat moliya tizimidagi pul massasining holati bo‘yicha yangilangan ma’lumotlarni taqdim etdi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Hisobotga ko‘ra, joriy yilning iyul oyida keng ma’nodagi pul massasi 9,4 trillion so‘mga ko‘payib, 1-avgust holatiga ko‘ra jami 434,5 trillion so‘mga yetdi. Ushbu o‘sishning asosiy qismi milliy valyutadagi mablag‘lar hisobiga to‘g‘ri kelib, ular 7,3 trillion so‘mga oshgan holda 361,2 trillion so‘mni tashkil qildi.
Shu bilan birga, chet el valyutasidagi omonatlar qoldig‘i 2 trillion so‘mga, eng tez harakatlanuvchi mablag‘larni o‘z ichiga olgan tor ma’nodagi pul massasi esa 1,4 trillion so‘mga ko‘paygan. Pul massasi ko‘rsatkichlarining iqtisodiy ahamiyati Markaziy bank mamlakatdagi inflyatsiya darajasi, iqtisodiy rivojlanish sur’atlari va moliya tizimi barqarorligini tahlil qilishda ikki xil ko‘rsatkichdan foydalanadi.
Tor ma’nodagi pul massasi iqtisodiyotdagi eng faol mablag‘larni anglatadi. Bunga aholi va tadbirkorlik subyektlari qo‘lidagi naqd pullar hamda bank hisobvaraqlaridagi talab qilib olinguncha saqlanadigan depozitlar kiradi.
Ushbu mablag‘lar kundalik savdo-sotiq va tezkor to‘lovlar uchun bevosita ishlatiladi. Keng ma’nodagi pul massasi esa mamlakatdagi barcha naqd va naqdsiz mablag‘larning umumiy yig‘indisidir.
U o‘z ichiga milliy va xorijiy valyutadagi muddatli hamda jamg‘arma omonatlarini ham oladi. Mazkur ko‘rsatkich iqtisodiyotning umumiy xarid qobiliyatini, investitsiya kiritish imkoniyatlarini va aholining jamg‘arish salohiyatini aks ettiruvchi muhim omil hisoblanadi.
Naqd pul aylanmasi va raqamli to‘lovlarning rivojlanishi Ichki bozorda naqd pul hajmi mutlaq miqdorda o‘sishda davom etmoqda. Iyul oyida muomaladagi naqd pullar 1 trillion 25 milliard so‘mga ko‘payib, 76,3 trillion so‘mlik eng yuqori ko‘rsatkichga yetdi.
Yil boshidan buyon naqd pul mablag‘lari hajmi 7,8 trillion so‘mga oshganini ko‘rish mumkin. Shu bilan birga, banklardagi milliy valyutadagi omonatlar ham sezilarli darajada o‘sib, bir oyning o‘zida 5,9 trillion so‘mga ko‘paydi.
Raqamlarning tahlili shuni ko‘rsatadiki, naqd pul hajmi oshsa-da, uning umumiy pul massasidagi ulushi yildan-yilga kamayib bormoqda. Masalan, 2023-yilda naqd pulning ulushi 23,6 foizni tashkil etgan bo‘lsa, joriy yilning avgust oyiga kelib bu ko‘rsatkich 17,5 foizgacha tushdi.
Bu holat mamlakatda naqdsiz hisob-kitoblar, bank kartalari va mobil ilovalar orqali amalga oshiriladigan to‘lovlar tizimi jadal rivojlanayotganidan dalolat beradi. Raqamli moliya xizmatlarining ommalashishi iqtisodiyotning shaffofligini oshirishga xizmat qiladi.

Центральный банк Республики Узбекистан представил обновленные данные о состоянии денежной массы в финансовой системе страны. Об этом сообщает One.uz.
Согласно отчету, в июле текущего года денежная масса в широком смысле увеличилась на 9,4 трлн сумов и по состоянию на 1 августа составила в общей сложности 434,5 трлн сумов. Основная часть этого роста приходится на средства в национальной валюте, которые выросли на 7,3 трлн сумов и составили 361,2 трлн сумов.
При этом остаток депозитов в иностранной валюте увеличился на 2 трлн сумов, а денежная масса в узком смысле, включающая наиболее ликвидные средства, выросла на 1,4 трлн сумов. Экономическое значение показателей денежной массы Центральный банк использует два показателя для анализа уровня инфляции, темпов экономического развития и устойчивости финансовой системы в стране.
Денежная масса в узком смысле означает наиболее активные средства в экономике. В нее входят наличные деньги в руках населения и субъектов предпринимательства, а также депозиты до востребования на банковских счетах.
Эти средства непосредственно используются для повседневных покупок и быстрых платежей. Денежная масса в широком смысле представляет собой общую сумму всех наличных и безналичных средств в стране.
Она также включает срочные и сберегательные депозиты в национальной и иностранной валюте. Данный показатель считается важным фактором, отражающим общую покупательную способность экономики, возможности для инвестиций и сберегательный потенциал населения.
Оборот наличных денег и развитие цифровых платежей Объем наличных денег на внутреннем рынке продолжает расти в абсолютном выражении. В июле наличные деньги в обращении увеличились на 1 трлн 25 млрд сумов, достигнув максимального показателя в 76,3 трлн сумов.
Можно отметить, что с начала года объем наличных средств вырос на 7,8 трлн сумов. При этом депозиты в национальной валюте в банках также значительно выросли, увеличившись за один месяц на 5,9 трлн сумов.
Анализ цифр показывает, что, несмотря на рост объема наличных денег, их доля в общей денежной массе снижается из года в год. Например, если в 2023 году доля наличных составляла 23,6%, то к августу текущего года этот показатель снизился до 17,5%.
Это свидетельствует о стремительном развитии системы безналичных расчетов, платежей через банковские карты и мобильные приложения в стране. Распространение цифровых финансовых услуг способствует повышению прозрачности экономики.