O‘zbekistonda kredit, subsidiya va kompensatsiya shartlarini belgilash amaliyotida voz kechilishi ma’lum qilindi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Bu haqda Prezident matbuot kotibi Sherzod Asadovning Telegram kanalida xabar berildi. Yangi tartibga ko‘ra, Iqtisodiyot vazirligi va Markaziy bank hududlarning salohiyatidan kelib chiqib, moliyalashtirish mexanizmlarini har chorakda yangilab boradi.
Shuningdek, tuman shtablari mahallalardagi hokim yordamchilarining ishlash tizimini o‘zgartiradi. Ular “loyihabay” ishlash tartibiga o‘tkaziladi.
Bunda har bir hududning imkoniyatlari va amalga oshirilishi mumkin bo‘lgan loyihalardan kelib chiqib ish tashkil etiladi. Buning uchun mamlakatdagi 8 992 ta mahallada faoliyat yuritayotgan hokim yordamchilari vazifani bajaruvchi etib tayinlanadi.
Fidoyi va tashabbuskor kadrlar egallab turgan lavozimlariga qayta tayinlanadi. Ishini talab darajasida bajara olmayotgan hokim yordamchilari esa yangilanadi.
Hokim yordamchilari tizimini yangilash Yangilash maqsadi — hokim yordamchilari ishini samarali, shaffof va natijaga yo‘naltirish. Ular endi faqat rasm vositasida emas, balki loyihalar asosida, mahallaning haqiqiy ehtiyojlariga asoslanib ishlaydi.
Bu usul, resurslarni to‘g‘ri taqsimlash, loyihalarning bajarilishini nazorat qilish va xodimlarning ko‘nikmalarini yaxshilashga yordam beradi. Yangi tizim, mahallaviy boshqaruvni yanada samarali va javobgar qilishga mo‘ljallangan.
Har bir yordamchi endi o‘z hududining imkoniyatlariga mos loyihalarni tanlab, ularni bajarish jarayonini boshlang‘ichidan tugashgacha kuzatadi. Bu, byurokratik jarayonlarni kamaytirib, mahallaga tezkor yordam berish imkonini yaratadi.
Prezidentning farmoni kichik biznes uchun uch yil moratoriy qo‘yadi
O‘zbekistonda kichik biznesni nazorat qiluvchi idoralarning asossiz aralashuvlaridan himoya qilish va mamlakatda qulay ishbilarmonlik muhitini mustahkamlash maqsadida muhim tarixiy qadam qo‘yildi.
IqtisodiyotBugun, 10:58
Prezident farmoni bilan «Ikkinchi imkon» amnistiyasi e’lon qilindi
O‘zbekistonda kichik va o‘rta biznes subyektlarini moliyaviy jihatdan qo‘llab-quvvatlash, soliq yukini kamaytirish hamda faoliyatini to‘xtatib qo‘ygan yoki xatoliklarga yo‘l qo‘ygan korxonalarni
IqtisodiyotBugun, 09:59
O‘zbekistonda yashirin iqtisodiyotni qisqartirish, tadbirkorlik subyektlarining haqiqiy holatini aniqlash va mehnat bozorini tartibga solish maqsadida respublika bo‘ylab keng ko‘lamli tadbir

Пресс-секретарь президента Шерзод Асадов сообщил об обновлении условий кредитования
В Узбекистане отменена практика определения условий кредитования, субсидирования и компенсации. Об этом сообщает One.uz.
Об этом сообщил пресс-секретарь Президента Шерзод Асадов в своем Telegram-канале. Согласно новому порядку, Министерство экономики и Центральный банк ежеквартально обновляют механизмы финансирования, исходя из потенциала регионов.
Кроме того, районные штабы изменят систему работы помощников хокимов в махаллях. Они перейдут на «проектный» принцип работы.
Работа организуется исходя из возможностей каждого региона и реализуемых проектов. Для этого помощники хокимов, работающие в 8 992 махаллях страны, будут назначены исполняющими обязанности.
Преданные и инициативные кадры будут повторно назначены на занимаемые ими должности. Помощники хокимов, которые не выполняют свои обязанности на должном уровне, будут заменены.
Обновление системы помощников хокимов Цель обновления — сделать работу помощников хокимов эффективной, прозрачной и ориентированной на результат. Теперь они будут работать не только на основе фотографий, но и на основе проектов, опираясь на реальные потребности махалли.
Этот подход помогает правильно распределять ресурсы, контролировать выполнение проектов и повышать навыки сотрудников. Новая система направлена на повышение эффективности и подотчетности местного управления.
Каждый помощник теперь выбирает проекты, соответствующие возможностям своего региона, и контролирует процесс их реализации от начала до конца. Это позволяет сократить бюрократические процессы и оперативно оказывать помощь махалле.
Указ Президента вводит трёхлетний мораторий для малого бизнеса
В Узбекистане был сделан важный исторический шаг в целях защиты малого бизнеса от необоснованного вмешательства контролирующих органов и укрепления благоприятной предпринимательской среды в стране.
ЭкономикаСегодня, 10:58
Узбекистан начал формирование общей экономической отчетности
В Узбекистане проводится масштабная кампания, направленная на сокращение теневой экономики, выявление реального положения субъектов предпринимательства и упорядочение рынка труда. Об этом сообщает
ЭкономикаСегодня, 06:49
Лимит наличной валюты в Узбекистане увеличен до 10 тысяч долларов
Процедура прохождения таможенных границ для граждан Республики Узбекистан, предпринимателей и иностранных туристов значительно упрощается.uz. Согласно указу Президента,