Qovqodalinda yong‘in jabrlanuvchilarga yordam berildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan Qashqadaryo viloyatining Qovqodalin tumanida yuz bergan avtotransport gaz to‘ldirish kompressor stantsiyasidagi yong‘in oqibatida jabrlanganlarga moddiy yordam ko‘rsatildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Avvalroq ma’lum qilinishicha, 16 iyul kuni ushbu stantsiyada yuzaga kelgan yong‘in to‘rt kishining hayotiga zomin bo‘lgan. Qovqodalin tuman hokimiyati tomonidan bildirilishicha, jabrlanganlar va halok bo‘lganlarning oilalariga kompensatsiya berilgan.
Xususan, har bir halok bo‘lgan shaxsning oilasiga yuz million so‘mdan naqd pul to‘lab berilgan. Jarohat olgan va davolanishda bo‘lganlarga esa ellik million so‘mdan mablag‘ ajratilgan.
Pul mablag‘lari jabrlanganlarning yashash joylariga yoki tibbiyot muassasalariga yetkazilgan. To‘lovlar tuman hokimi va mahalliy hokimiyat vakillari ishtirokida shaxsan topshirilgan.
Shuningdek, davlat jabrlanganlarning barcha davolash va dori-darmon xarajatlarini to‘liq qoplashni o‘z zimmasiga olgan. Ular to‘liq sog‘aygunlaricha malakali shifokorlar tomonidan bepul tibbiy yordam ko‘rsatiladi.

Помощь была оказана пострадавшим от пожара в Ковкодолине
По инициативе Президента Республики Узбекистан пострадавшим от пожара на газонаполнительной компрессорной станции в районе Ковкодали, который произошел в Кашкадарьинской области, была оказана материальная помощь. Об этом сообщает Upl.uz.
Ранее сообщалось, что 16 июля пожар на данной станции стал причиной гибели четырех человек. По информации администрации района Ковкодали, пострадавшим и семьям погибших была выплачена компенсация.
В частности, каждой семье погибшего было выплачено по сто миллионов сумов наличными. Пострадавшим и находящимся на лечении было выделено по пятьдесят миллионов сумов.
Денежные средства были доставлены на места проживания пострадавших или в медицинские учреждения. Выплаты были вручены лично с участием главы района и представителей местной власти.
Кроме того, государство взяло на себя полное покрытие всех расходов на лечение и медикаменты пострадавших. Им будет предоставлена бесплатная медицинская помощь квалифицированными врачами до полного выздоровления.