BMW haydovchisi xavfli haydash uchun javob beradi
Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati yo‘l harakati qoidalarining buzilishiga qarshi faol kurashni davom ettirmoqda, ayniqsa ijtimoiy tarmoqlarda agressiv va yuqori tezlikda harakatlanishni targ‘ib qilayotganlarga nisbatan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda o‘zining Telegram-kanalida Nikita Makarenko ma’lum qildi. Bunday harakatlar yo‘l harakati ishtirokchilari uchun jiddiy xavf tug‘diradi va jamiyat xavfsizligini zaiflashtiradi.
Shu munosabat bilan, BMW rusumli avtomobil jarima maydonchasiga olib ketildi. Ushbu avtomobil bilan xavfli haydash holatlari biznes-konsultant Bobur Qarabayevning akkauntida video ko‘rinishida tarqatildi.
Transport vositasini boshqarayotgan Javohir Tursunpulatov esa, Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati xodimlarining ma’lumotiga ko‘ra, o‘z xatosidan chin ko‘ngildan afsusda ekanligini bildirdi. Ushbu holat shuni ko‘rsatadiki, qoidabuzarliklar e’tiborsiz qolmaydi.
Shu kabi voqealar yuzasidan qattiqroq jazo choralarini joriy etish zarurati yana bir bor ko‘tarilmoqda. Xususan, xavfli haydashni takroran amalga oshirayotgan va uni targ‘ib qilayotgan shaxslar uchun transport vositalarini musodara qilish hamda haydovchilik guvohnomasini umrbod bekor qilish taklif qilinmoqda.
Bunday amaliyot dunyoning ko‘plab mamlakatlarida muvaffaqiyat bilan qo‘llanilmoqda va avariyalar sonini sezilarli darajada kamaytirishga xizmat qiladi. Musodara qilingan avtomobillardan tushgan mablag‘lar ijtimoiy muhim loyihalarga yo‘naltirilishi mumkin.
Masalan, svetoforlar tizimini takomillashtirish, ta’lim muassasalari yaqinida xavfsiz piyodalar o‘tish joylarini yaratish kabi ishlarga sarflanishi mumkin. Bu esa ayniqsa bolalar va o‘smirlar uchun yo‘l harakati xavfsizligini oshirishga, shuningdek, shahar infratuzilmasini rivojlantirishga katta hissa qo‘shadi.
Yo‘l harakati qoidalariga rioya qilish va xavfsizlikni ta’minlash barcha ishtirokchilarning mas’uliyatidir.

Водитель BMW несет ответственность за опасное вождение
Служба безопасности дорожного движения продолжает активно бороться с нарушениями правил дорожного движения, особенно в отношении тех, кто пропагандирует агрессивное и высокоскоростное вождение в социальных сетях. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщил в своем Telegram-канале Никита Макаренко. Такие действия представляют серьезную угрозу для участников дорожного движения и ослабляют безопасность общества.
В связи с этим автомобиль марки BMW был отправлен на штрафстоянку. Случаи опасного вождения на этом автомобиле были распространены в виде видео на аккаунте бизнес-консультанта Бобура Карабаева.
Управляющий транспортным средством Жавохир Турсунпулатов, по данным сотрудников службы безопасности дорожного движения, сообщил, что искренне сожалеет о своей ошибке. Этот случай показывает, что нарушения не остаются без внимания.
Необходимость введения более строгих мер наказания по таким случаям поднимается еще раз. В частности, предлагается конфискация транспортных средств и пожизненное лишение водительских прав для лиц, повторно совершающих опасное вождение и пропагандирующих его.
Такая практика успешно применяется во многих странах мира и способствует значительному снижению числа аварий. Средства, полученные от конфискованных автомобилей, могут быть направлены на социально важные проекты.
Например, они могут быть использованы для улучшения системы светофоров, создания безопасных пешеходных переходов рядом с учебными заведениями. Это, в свою очередь, значительно способствует повышению безопасности дорожного движения для детей и подростков, а также развитию городской инфраструктуры.
Соблюдение правил дорожного движения и обеспечение безопасности является ответственностью всех участников.