O‘zbekistonlik Rustem Umerov Ukraina Milliy xavfsizlik va mudofaa kengashi kotibi lavozimiga tayinlandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda TASS axborot agentligi xabar berdi. Tayinlash qarorini Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy qabul qilgan.
Dastlab, Ukraina rahbariyati Rustem Umerovni AQShdagi elchi lavozimiga nomzod sifatida ko‘rib chiqqan. Biroq mavjud ma’lumotlarga ko‘ra, uning nomzodi amerikalik tomon tomonidan ma’qullanmagan.
Ushbu holat Umerovning Milliy xavfsizlik va mudofaa kengashidagi muhim lavozimga tayinlanishiga olib keldi, bu esa Ukraina yuqori rahbariyatida unga ishonch yuqoriligini ko‘rsatadi. Rustem Umerov 1982 yilda Samarqandda, qrim tatar oilasida tug‘ilgan.
Sovet Ittifoqi parchalanishidan so‘ng, uning oilasi Qrimga ko‘chib o‘tgan. Hozirgi tayinlovga qadar, Umerov 2023 yil sentyabr oyidan boshlab Ukraina Mudofaa vazirligi rahbari sifatida faoliyat yuritgan.
Shuningdek, u Ukraina Davlat mulkini boshqarish fondi raisi lavozimida ham ishlagan. Ushbu tayinlov Rustem Umerovning siyosiy faoliyatidagi muhim bosqich hisoblanadi.

Рустем Умеров секретарь Совета безопасности Украины
Узбекский Rustem Umerov назначен секретарем Совета национальной безопасности и обороны Украины. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщает информационное агентство ТАСС. Решение о назначении принял президент Украины Владимир Зеленский.
Сначала украинское руководство рассматривало Rustem Umerov в качестве кандидата на должность посла в США. Однако, согласно имеющимся данным, его кандидатура не была одобрена американской стороной.
Эта ситуация привела к назначению Умерова на важную должность в Совете национальной безопасности и обороны, что свидетельствует о высоком уровне доверия к нему в высшем руководстве Украины. Rustem Umerov родился в 1982 году в Самарканде в крымскотатарской семье.
После распада Советского Союза его семья переехала в Крым. До настоящего назначения Умеров с сентября 2023 года занимал должность главы Министерства обороны Украины.
Также он работал председателем Фонда государственного имущества Украины. Это назначение является важным этапом в политической деятельности Rustem Umerov.