Jizzaxda pensioner aliment qarzini to‘liq to‘ladi
Jizzaxda 77 yoshli erkak o‘zining 11,5 million so‘mlik aliment qarzini pensiya jamg‘armasidan naqd pul shaklida to‘liq to‘lab, mas’uliyat namunasi ko‘rsatdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu holat ota-onalarning moliyaviy majburiyatlaridan qochish hollari ko‘p uchrayotgan bir paytda alohida ahamiyat kasb etadi. Mazkur erkak o‘tgan 15 yil davomida avvalgi nikohidan bo‘lgan farzandiga muntazam aliment to‘lab kelgan.
Biroq uzoq davom etgan kasallik va majburiy safar tufayli qarzga tushib qolgan. Sud ijrochilari unga qarzni to‘lash zarurligini eslatgach, u darhol barcha qarzini to‘lab berdi.
Pensioner o‘z so‘zlarida aliment to‘lashdan qochish gunoh ekanligini ta’kidladi. U kasallik tufayli qarzga tushganini, boshqacha holatda bunday vaziyat yuzaga kelmasligini bildirdi.
Shuningdek, u yosh aliment to‘lovchilarga o‘zini namuna sifatida ko‘rsatmoqchi ekanini aytdi. Erkak farzandining 18 yoshga to‘lguniga qadar aliment to‘lashni davom ettirish niyatida ekanligini ham ta’kidladi.
O‘zbekistonda aliment to‘lovlari masalasi jiddiy va dolzarb muammo sifatida qolmoqda. Majburiy ijro byurosi matbuot xizmati rahbari Farrux Toshpulatovning aytishicha, hozirda byuro xodimlarining nazoratida aliment va moddiy yordam bo‘yicha 348 mingdan ortiq ijro hujjatlari mavjud bo‘lib, ular 400 mingdan ziyod farzandga taalluqlidir.
Mazkur qariyalar namunasidagi harakat ota bo‘lib, farzandlarini moddiy ta’minlash majburiyatini bajarmayotgan, barcha imkoniyatlarga ega bo‘lsa-da, o‘z vazifasidan bo‘yin tovlovchi erkaklar uchun ogohlik bo‘lishi lozim. Ko‘plab sog‘lom erkaklarning oylik daromadining choragini ham farzandlariga sarf qilmasligi holatlari tobora ko‘paymoqda.

В Джизаке пенсионер полностью погасил долг по алиментам
В Джизаке 77-летний мужчина полностью погасил свой долг по алиментам в размере 11,5 миллиона сумов наличными из пенсионного фонда, продемонстрировав пример ответственности. Об этом сообщает Upl.uz.
Этот случай имеет особое значение в то время, когда часто встречаются случаи уклонения родителей от финансовых обязательств. Этот мужчина в течение последних 15 лет регулярно выплачивал алименты на ребенка от предыдущего брака.
Однако из-за длительной болезни и вынужденной поездки он оказался в долгах. Когда судебные исполнители напомнили ему о необходимости погасить долг, он немедленно выплатил всю сумму.
Пенсионер подчеркнул, что уклонение от выплаты алиментов является грехом. Он отметил, что оказался в долгах из-за болезни и в противном случае такой ситуации бы не возникло.
Также он сказал, что хочет быть примером для молодых плательщиков алиментов. Мужчина также подчеркнул, что намерен продолжать выплачивать алименты до достижения его ребенка 18 лет.
В Узбекистане вопрос алиментов остается серьезной и актуальной проблемой. По словам руководителя пресс-службы Управления принудительного исполнения Фарруха Тошпулатова, в настоящее время под контролем бюро находится более 348 тысяч исполнительных документов по алиментам и материальной помощи, которые касаются более 400 тысяч детей.
Действия этого пожилого человека должны стать предупреждением для мужчин, которые, будучи отцами, не выполняют свои обязательства по материальному обеспечению детей, несмотря на все возможности. Все чаще встречаются случаи, когда здоровые мужчины не тратят даже четверть своего месячного дохода на своих детей.
Таким образом, выполнение нашего долга перед детьми как родителей является обязанностью каждого из нас.