O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Departament matbuot xizmati ma’lum qilishicha, noqonuniy xorijiy valyutani almashtirish bilan bog‘liq shaxslar ushlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Xususan, Namangan viloyati Chust tumanida ichki ishlar xodimlari bilan hamkorlikda noqonuniy valyuta ayirboshlashda gumon qilingan fuqaro ushlangan. Ushbu shaxs 4000 AQSh dollarini 50,8 million so‘mga sotib olayotgan vaqtida qo‘lga olingan.
Shuningdek, Surxondaryo viloyati Sherobod tumanida bir fuqaro 3900 AQSh dollarini 330 ming Rossiya rubliga sotayotganda daliliy ashyolar bilan ushlangan. Xuddi shunday holat Samarqand shahrida ham sodir bo‘lib, yana bir fuqaro 2300 AQSh dollari va 90 ming Rossiya rublini 44 million so‘mga sotgan paytda qo‘lga olingan.
Ushbu holatlarning barchasi bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Valyuta qiymatlarini noqonuniy sotib olish yoki sotish” moddasi bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Bu kabi holatlar mamlakatimizda valyuta bozorining qonuniyligini ta’minlash va moliyaviy xavfsizlikni saqlash maqsadida qat’iy nazorat ostida bo‘lmoqda.

В ходе незаконного обмена валюты задержаны три гражданина
Пресс-служба Департамента при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан сообщает, что задержаны лица, связанные с незаконным обменом иностранной валюты. Об этом сообщает Upl.uz.
В частности, в Чустском районе Наманганской области задержан гражданин, подозреваемый в незаконном обмене валюты, в сотрудничестве с сотрудниками внутренних дел. Этот человек был задержан во время покупки 4000 долларов США за 50,8 миллиона сумов.
Также в Шерабадском районе Сурхандарьинской области задержан гражданин, который пытался продать 3900 долларов США за 330 тысяч российских рублей с доказательствами. Аналогичный случай произошел в городе Самарканд, где еще один гражданин был задержан во время продажи 2300 долларов США и 90 тысяч российских рублей за 44 миллиона сумов.
По всем этим случаям возбуждено уголовное дело по статье Уголовного кодекса Республики Узбекистан "Незаконная покупка или продажа валютных ценностей". Такие случаи находятся под строгим контролем с целью обеспечения законности валютного рынка и сохранения финансовой безопасности в нашей стране.