Qirg‘izistonda zilzila, Andijonda ham sezildi
Seysmoprognostik Monitoring Respublika markazi matbuot xizmatining xabar berishicha, yer osti silkinishlari qayd etilgan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Joriy yilning 21 iyul kuni soat taxminan 10:40da Qirg‘iziston hududida zilzila yuz berdi. Zilzilaning episentri O‘sh shahrida, yer yuzasidan 10 kilometr chuqurlikda joylashgan.
Episentrdagi magnituda 3,7 ballni tashkil etdi, zilzila kuchi esa 4 ballga teng bo‘ldi. O‘zbekiston hududida esa Andijon viloyatining ikki tumanida yer osti silkinishlari sezilgan.
Xonobod tumanida bu kuch 2-3 ballga teng bo‘lsa, Qurg‘ontepa tumanida 2 ballni tashkil etdi. Zilzila episentri bilan Toshkent shahri orasidagi masofa 348 kilometrni tashkil qiladi.
Shu tariqa, Qirg‘izistonda yuz bergan zilzila O‘zbekistonning ayrim hududlarida ham sezilgan. Mutaxassislar aholini tinchlik va ehtiyot choralarini ko‘rishga chaqirmoqda.

В Кыргызстане землетрясение, также ощущалось в Андижане
Согласно сообщению пресс-службы Сейсмопрогностического Мониторинга Республиканского центра, зафиксированы подземные толчки. Об этом сообщает Upl.uz.
21 июля текущего года в 10:40 по местному времени на территории Кыргызстана произошло землетрясение. Эпицентр землетрясения находился в городе Ош на глубине 10 километров от поверхности земли.
Магнитуда в эпицентре составила 3,7 балла, а сила землетрясения равнялась 4 баллам. На территории Узбекистана подземные толчки были ощущены в двух районах Андижанской области.
В Хонободском районе эта сила составила 2-3 балла, а в Кургантепинском районе — 2 балла. Расстояние между эпицентром землетрясения и городом Ташкент составляет 348 километров.
Таким образом, землетрясение, произошедшее в Кыргызстане, также ощущалось в некоторых районах Узбекистана. Специалисты призывают население сохранять спокойствие и принимать меры предосторожности.