Toshkent viloyati bojxona boshqarmasi matbuot xizmati tomonidan madaniy qiymatlarni noqonuniy olib chiqish urinishining oldi olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Toshkent viloyatida joylashgan "Keles" chegara temir yo‘l bojxona posti xodimlari "Toshkent-Almaty" poezdi yo‘lovchisining yukini tekshirishdi. Tekshiruv jarayonida fuqaroning yukidan bojxona xodimlarida shubha uyg‘otgan gilam topildi.
Ushbu gilam madaniy meros agentligining badiiy ekspertizasiga yuborildi. Ekspertiza xulosasiga ko‘ra, gilam badiiy va tarixiy ahamiyatga ega madaniy boylik sifatida tan olindi va O‘zbekiston hududidan olib chiqilishi taqiqlangan.
Gilamning qiymati besh million so‘m deb baholandi. Mazkur holat yuzasidan tegishli hujjatlar rasmiylashtirildi va ish qonuniy hal etilishi uchun sudga yuborildi.
Bojxona xodimlari mamlakat madaniy merosini himoya qilish bo‘yicha o‘z vazifalarini samarali bajarib kelmoqda.

В Ташкенте культурный ковер был сохранен от незаконного вывоза
Пресс-служба таможенного управления Ташкентской области предотвратила попытку незаконного вывоза культурных ценностей. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники таможенного поста "Келес" на железнодорожной границе, расположенном в Ташкентской области, проверили багаж пассажира поезда "Ташкент-Алматы". В процессе проверки в багаже гражданина был найден ковер, который вызвал подозрения у таможенников.
Этот ковер был направлен на художественную экспертизу в агентство культурного наследия. Согласно заключению экспертизы, ковер был признан культурным достоянием с художественной и исторической ценностью и его вывоз за пределы Узбекистана запрещен.
Стоимость ковра была оценена в пять миллионов сумов. По данному факту были оформлены соответствующие документы, и дело было направлено в суд для законного разрешения.