Toshkentda noqonuniy diniy ta'lim faoliyati to‘xtatildi
Toshkent viloyatida noqonuniy diniy ta'lim faoliyati aniqlanganligi haqida Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati xabar bermoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
DXX xodimlari hamda ichki ishlar organlari bilan hamkorlikda maxsus tezkor tadbirlar o‘tkazildi. Tadbirlar davomida 21 va 43 yoshdagi ikki ishsiz fuqaro tomonidan voyaga yetmagan shaxslarni noqonuniy diniy ta'limga jalb qilganlari aniqlandi.
Xususan, 21 yoshli shaxs Zangiota tumanida 31 nafar bolani, 43 yoshli shaxs esa Toshkent tumanida 12 nafar voyaga yetmagan bolani diniy ta'limga o‘rgatgan. Mazkur qonunbuzarliklarda ayblangan shaxslar hamda o‘z farzandlarini bunday noqonuniy ta'lim muassasalariga berib qo‘ygan ota-onalar ma'muriy javobgarlikka tortildi.
Qonun oldida har bir fuqaroning mas'uliyati muhim bo‘lib, diniy ta'lim faqat rasmiy ro‘yxatdan o‘tgan va davlat tomonidan nazorat qilinadigan muassasalarda amalga oshirilishi lozim. Shunday qilib, noqonuniy ta'lim faoliyatining oldini olish va jamiyat xavfsizligini ta'minlash bo‘yicha chora-tadbirlar davom ettirilmoqda.

В Ташкенте была приостановлена незаконная деятельность по религиозному обучению
В Ташкентской области выявлена незаконная религиозная образовательная деятельность, сообщает пресс-служба Государственного комитета безопасности. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники ГКБ и органов внутренних дел провели специальные оперативные мероприятия. В ходе мероприятий было установлено, что два безработных гражданина в возрасте 21 и 43 лет привлекали несовершеннолетних к незаконному религиозному обучению.
В частности, 21-летний гражданин обучал 31 ребенка в Зангиатинском районе, а 43-летний гражданин обучал 12 несовершеннолетних в Ташкентском районе. Лица, обвиняемые в этих правонарушениях, а также родители, которые отправили своих детей в такие незаконные образовательные учреждения, были привлечены к административной ответственности.
Ответственность каждого гражданина перед законом имеет важное значение, и религиозное образование должно осуществляться только в официально зарегистрированных и контролируемых государством учреждениях. Таким образом, продолжаются меры по предотвращению незаконной образовательной деятельности и обеспечению безопасности общества.